logo

21 Ağustos 2013

Aydın Belediye Başkan Yardımcısı Sümran Ünal’ın Yazılı Basın Açıklaması

Aydın Belediye Başkan Yardımcısı Sümran Ünal yaptığı yazılı açıklama ile merkeze bağlı Ovaeymir beldesine verilecek olan temizlik ve çöp toplama hizmetinin  siyasi içerikli bir hizmet değil, 6360 sayılı yasanın geçici 1. maddesinin 18. paragrafı gereği verilen bir hizmet olduğunu ifade etti.

          Aydın’ın 6360 sayılı (Büyükşehir Belediyesinin Kurulması ve Sınırlarının Belirlenmesi) yasa ile büyükşehir kapsamına giren illerden birisi olduğunu ifade eden Sümran Ünal, “Kanun 18. Paragrafta  açıkça büyükşehir olarak belirlenmiş illerde belediyelerin yetkili organlarının kararıyla sorumluluk alanlarına giren mülki sınırlar içerisindeki yerleşim yerlerine her türlü yatırım ve hizmeti götürebileceğini belirtmektedir. Ovaeymir Belde Belediyesi de kapanacak belediyeler arasında olmasından dolayı, ek-1 belgede görülebileceği gibi, Aydın Belediyesine yazdığı yazı ile  hizmet akdi biten personelin yerine yeni geçici işçi gönderilmediği için  çöp toplama ve temizlik hizmetlerinde yetersiz kaldıklarını belirterek, sıcak yaz mevsimi sebebiyle halk sağlığı ve çevre temizliği açısından Aydın Belediyesi’nden  bu hizmetler için talepte bulunmuştur” dedi.

          İlgili yasa ile verilecek olan hizmetin sadece Ovaeymir ile sınırlı kalmayacağını hatırlatan Belediye Başkan Yardımcısı Sümran Ünal, “Sadece Ovaeymir değil , mülki sınırlarımız içerisindeki diğer kapanacak beldelere (Umurlu, Çeştepe, Dalama, Tepecik) ve tüzel kişiliği kaldırılacak olan köylerimize de 6360 sayılı yasanın geçici 1. Maddesinin verdiği yetki ile her türlü yatırım ve hizmeti  talep dahilinde götüreceğiz. Bu bilgilerin ışığında, bazı basın ve yayın organlarında siyasi parti temsilcilerinin yaptığı açıklamaları kabul etmemiz mümkün değil. Aydın Belediyesi bu hizmetleri verirken asla siyasi rant düşünmez. Hele ki, bir belde belediyemizin halk sağlığı açısından zor durumda kaldığını belirterek temizlik ve çöp toplama hizmetinde bizden yardım istemesini bu şekilde düşünmek ve yorumlamak siyasi rantın ve vatandaşa karşı olan duyarsızlığın dışa yansımasıdır. Aydın Belediyesi, odağında vatandaşın olduğu her hizmeti yasalar çerçevesinde verme gayretiyle hareket etmektedir.” ifadelerini kullandı.

 

(İHA)

Share