logo

28 Ağustos 2007

Aydın alevlere teslim oldu

Aydın’da, önceki gece çıkan orman yangını Terziler, Eğrikavak, Musluca ve Kayacık köylülerini yasa boğdu. Çıkış sebebi belirlenemeyen yangında şu ana kadar 50 hektar ormanlık alan ile 40 adet yayla evi yanarken, çok sayıda hayvan telef oldu.
Terziler ile Eğrikavak köyü arasında bulunan ormanlık alanda henüz belirlenemeyen bir nedenle çıkan yangına Aydın Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri ve çevredeki birçok köyden gelen vatandaşlar müdahale etti. Arazinin dik ve engebeli olması nedeniyle güçlükle yürütülen çalışmalarda çevre müdürlükler ve belediyelerden personel, araç gereç ve iş makinesi desteği istendi. Söndürme çalışmalarına Muğla, İzmir, Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü ile Milas, Nazilli, Denizli Orman İşletme müdürlüklerine bağlı çok
sayıda arazöz ve yangın söndürme ekipleri katıldı. Günün ilk ışıklarıyla birlikte yangına helikopterler de müdahale etti. Gece boyunca arazöz ve ekiplerin sabah saatlerinden itibaren de helikopterlerin müdahalesine rağmen yangın kontrol altına alınamadı.50 hektar ormanlık alan ile yaylada bulunan 40 ev yandı.
Rüzgarın sürekli yön değiştirmesi nedeniyle gece jandarma tarafından Aşağıyakacık köyü Kavacık Mahallesi boşaltıldı. Söndürme çalışmalarına köylüler de katıldı. Gençler alevlerle mücadele ederken, yaşlılar ve hanımlar evlerinden su erzak taşıyarak yangın söndürenlere aşırı sıcağa karşı destek vermeye çalıştılar.
Yangına gece uykularında yakalandıkları için ancak canlarını kurtarabilen vatandaşların feryatları yürekleri dağladı. Adeta savaş alanına dönen yangında can pazarı yaşanırken sezon dolayısıyla yaylada oturan yüzlerce aile kurtarabildiği eşyaları ile birlikte yangın alanından kaçmaya çalıştı. Yangında maddi hasarın çok fazla olduğu belirtiliyor.Gece yarısı evlerine gelen telefonla uyanıp yangından haberdar olduklarını belirten bir vatandaş, dışarı çıktıklarında alevlerle karşılaştıklarını ve canlarını zor kurtardıklarını söyledi.
Söndürme çalışmalarına Aydın Valisi Mustafa Malay, AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, Aydın İl Genel Meclisi Başkanı İsmail Hakkı Eser, çevre belediyelerin başkanları ve İl Genel Meclisi başkanları da katıldı. Aydın Valisi Mustafa Malay, üzüntülerinin büyük olduğunu tek teselli kaynağının can kaybı yaşanmaması olduğunu belirtti. Herkesin görevi başında olduğunu anlatan Malay, şöyle konuştu: “Yangını söndürme çalışmalarında arazi yapısının çok engebeli ve gece olması bir dezavantaj oldu. Daha önce rüzgar yoktu. Maalesef rüzgar başladı. Söndürme çalışmaları devam ediyor. Mal kaybını devlet olarak karşılarız.”
Söndürme çalışmalarına katılarak vatandaşları teselli eden AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem ise vatandaşın yaralarının sarılması konusunda gereken her şeyin yapılacağını söyledi.
Bu arada jandarma kriminal şubesi tarafından yangının çıkış noktasında incelemeler yapıldı.
YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI ANCAK RÜZGARIN DA ETKİSİYLE TEKRAR ALEVLER ORMANLARIMIZI SARDI.
Sabah saatlerinde kontrol altına alınan yangın rüzgarın etkisiyle yeniden başlayarak büyüdü. Yangın öğleden sonra havadan yapılan müdahaleyle kontrol altına alındı. Çok sayıda arazöz ve yangın söndürme işçisinin katıldığı soğutma çalışmalarının yanan alanın çok geniş ve engebeli olması nedeniyle yarına kadar devam edebileceği belirtildi. Yangının kontrol altına alınmasının ardından güvenlik önlemi olarak boşaltılan Aşağı Yakacık köyünün Kavacık Mahallesi sakinlerinin evlerine dönmelerine izin
verildi. Daha önce boşaltılan bölgedeki Kavacık Mahallesi tekrar boşaltıldı. Yangının kontrol altına alınmasının ardından vatandaşlara eve dönme izni çıkmıştı. Köylüler tekrar bölgeden uzaklaştı.
Umurlu ve Köşk ilçesine bağlı köylerden anonslarla tüm vatandaşlar yangın söndürme çalışmalarına katılmaları için çağırıldı. Yaylalara doğru ilerleyen yangın arazinin engebeli ve havanın rüzgarlı olması sebebiyle kontrol altına alınması zorlaştı.
Aydın Valisi Mustafa Malay’ın emriyle il genelinde tüm belediyelerden itfaiye ekibi bölgeye istendi. Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’ne ait tüm güçler ile Denizli, İzmir, Manisa’dan itfaiye ekipleri yangın mahalline geldi.

(İHA)Share