logo

30 Temmuz 2013

Aydın Aile Hekimleri Derneği: “Aile Hekimliği Bitiriliyor”

Aydın Aile Hekimleri Derneği (AYAHED), Sağlık Bakanlığı'nın uygulamalarına bir basın açıklaması ile tepki gösterdi. Dernek yönetimi, açıklamaya gerekçe olarak, yaşanan sorunları şöyle sıraladı:

“2005 yılında pilot olarak Düzce de başlayan aile hekimliğine ilimizde aralık 2010 da geçilmişti. O zamandan beri sistemde yer alan sağlık personeli sistemin oturması ve başarılı olması için tüm gücü ile çalışmıştır.

Bakanlığımız çıkarttığı kanun ile birinci basamak hizmetleri Halk Sağlığı Müdürlükleri, ikinci basamak olan hastane hizmetlerini de Kamu Hastaneleri Birlikleri altında toplamıştır. Bu şekilde birinci basamak ile ikinci basamak hizmetleri ile personeli birbirinden net olarak ayrılmıştır. Kendi içlerinde idare edilip çalışma düzeni kurulmuş iken Kamu Hastaneleri Birlikleri’nin mevcut personelini rantabl kullanamaması sonucu acil servislerinde hekim açığı ortaya çıkmıştır.

Bu açığı kapatmak amacı ile ocak 2013 de yayınlanan Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliği ile bazı kriterlerin karşılanması koşulu ile aile hekimlerine nöbet konulabileceği belirtilmiş iken 19 temmuz 2013 de yapılan yönetmelik değişikliği ile bu net kriterler ortadan kaldırılmış, nöbet tutturma konusu yöneticilerin iki dudağı arasına bırakılmıştır.

Bu yönetmelik değişikliği ile aile hekimlerinin normal mesailerinin üzerine nöbet izni olmaksızın haftalık 30 saat nöbet tutturabilmesinin önü açılmıştır. Gece acil nöbetinden çıkan aile hekiminin normal gündüz mesaisini yapması beklenmektedir. Bu durumda gündüz mesaisinin veriminin düşeceği, aile hekiminin hastasına güleryüz ve gerekli ihtimamı gösteremeyeceği aşikardır.”

Yapılan yazılı açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

“Sağlıkta dönüşümün en önemli ayağı aile hekimliği uygulaması, aile hekimlerinin hastanelerde nöbetçi hekim dolgusu olarak kullanılmak istenmesi nedeniyle bitirilme noktasına geldi…

Hastanelerde ikinci bir görev olarak acil hekimlik görevi vermeye çalışan yeni düzenlemeleri kabul etmiyor ve yetkilileri uyarıyoruz, aile hekimliği biterse vatandaş memnuniyeti de biter. 

Bugüne dek koruyucu sağlık hizmetlerinde çok başarılı olan, aşı oranlarında Avrupa ortalamasının üzerinde % 97 başarı oranı olan, anne ve bebek ölümlerini yarı yarıya azaltan, halkın sağlık sisteminden memnuniyetinin % 80'e çıkmasını sağlayan aile hekimliği uygulamasında geri adımlar atılmaya başlandı. Atılan geri adımlar ve aile hekimliğinden vazgeçilmesi ile Aile hekimliğinden olduğu kadar geleceğimizin teminatı çocuklarımızın sağlık kontrolleri, bulaşıcı hastalıklardan koruyucu aşıları, erişkin vatandaşlarımızın kronik hastalıklarının yakından takip ve tedavileri aksayacak, vatandaş memnuniyetinden geri dönüşler başlayacak, sağlık sisteminden halkın memnuniyeti azalacaktır. Kendi çalıştıkları hastanelerde nöbet tutmak istemeyen hekimlerin yerine hastane acillerinde dolgu malzemesi olarak kullanılmak istenen aile hekimleri, bir gün önce nöbetten çıktığından bitkinlik içinde, hastalarınca ulaşılamaz olacak. Aşılamalar, izlemler, koruyucu ve tedavi edici sağlık hizmetleri aksayacak, vatandaş memnuniyeti azalacaktır. Vatandaşlarımıza da seslenmek istiyoruz; aile hekimliğinde sona geliniyor, eski sağlık ocağı sistemine dönmemek için lütfen Aile hekiminize sahip çıkınız.

Aile hekimliğini anlamayan ve önemsemeyen Sağlık Bakanlığı,  Aile hekimliğini bitirmenin ve hasta memnuniyetini çökertmenin sorumlusu SİZ olabilir misiniz?

Dünyanın hiçbir ülkesinde Aile hekimlerine, başka bir kurumda başka bir hekimin yerine onun görevleri yaptırılmamaktadır… Bunun bir örneği yoktur.

Halkın sağlığı için Aile Hekimliği uygulamasına sahip çıkmaya ve Halkın yanında olmaya devam edeceğiz. Gerektiği noktasında, Hukuksal ve Eylemsel tüm haklarımızı savunacağımızı ve bundan geri adım atmayacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.”

(Güçlü ÇEZİK)

Share