logo

26 Haziran 2013

Aydın Afetlere Karşı Hazırlanıyor

Türkiye genelinde başlatılan “Afete Hazır Türkiye Projesi (AHATES)” kapsamında Aydın’da da çalışmalara büyük bir hızla devam ediliyor.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından Afete Hazır Türkiye hedefi kapsamında afet bilincine sahip bir toplum oluşturma yönünde eğitim seferberliği başlatıldı. Proje kapsamında Aydın’da da çalışmalara hız verildi.

Aydın İl Afet ve Acil Durum Müdürü (AFAD) Recep Coşkun, yaptığı açıklamada; “Ülkemizde afetler konusunda yapılan araştırmalar, bireylerin afet öncesi, sırası ve sonrasında yapması gerekenlerle ilgili yeterli bilgiye sahip olmadığını göstermektedir. Afetlerde yaşanan can ve mal kaybının en aza indirilmesi, toplumun tüm kesimlerinin afetler konusunda bilinçlendirilmesi ve eğitilmesiyle mümkündür. Aydın İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından, kamu kurumlarında ve 2012-2013 eğitim ve öğretim yılında ekteki listede belirtilen okullarda 26 bin 268 öğretmen ve öğrenciye eğitim verilmiştir. Eğitim faaliyetlerine devam edilmekte olup, okullarda ve kamu kurumlarında görevli personellerin eğitiminin yanında birey ve aile eğitimlerine de başlanmıştır. Eğitim alan kişilerce eğitim verildiğine dair form doldurulmakta ve kişi bilgileri, Afet Acil Durum Yönetimi Başkanlığı bünyesinde kurulan Afete Hazır Türkiye Projesi (AHATES) sistemine girilmektedir. Eğitim almak isteyen vatandaşlarımızın İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğüne müracaat etmeleri gerekmektedir. Başvurular değerlendirilecek ve gruplar halinde eğitim verilecektir” dedi.

(İHA)

Share