logo

07 Ağustos 2007

ASTO’dan seçim sonuçları değerlendirmesi

Aydın Sivil Toplum Platformu (ASTO) Dönem Başkanı Veli Tiryaki, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AK Parti) tarihte örneğine az rastlanır bir seçim başarısı elde ettiğini belirtti. Tiryaki, “Ülkede her iki kişiden birinin oyunu AK Parti’ye vermesi, ülkenin yarısının icraatlardan ve ülkenin gidişatından memnun olduğunun göstergesidir.” dedi.
Düzenlediği basın toplantısı ile seçim sonuçlarını değerlendiren Tiryaki, AK Parti’nin birçok ildeki mevcut oylarını artırdığına dikkat çekti. Yıllardır PKK terörünün ülkede politikalar üretilmesi neden olduğunu hatırlatan Tiryaki, bu durumdan nimetlenen Demokratik Toplum Partisi’nin (DTP) siyaset ve gerginlikten medet umarak etkinliğini artırmaya çalıştığını söyledi. 22 Temmuz seçimlerinde DTP’nin bir önceki seçime göre ağır bir yenilgi aldığını iddia eden Tiryaki, “Bu durum bölge insanı etnik milliyetçiliğe prim vermediğini göstermiştir. Diyarbakır’da bile DTP’nin başarısızlığı terör, gerginlik, kışkırtma ve kandan beslenen etnik siyasetin iflasıdır. Bu da şunu göstermektedir ki AK Parti bölgede diğerlerine nazaran daha yakınlaştırıcı bir çizgi izlemiş ve halka daha fazla güven vermiştir. Bölge halkı huzur ve ekonomik istikrar ile ülkenin batısı gibi yaşamak istemektedir. Tarihte örneği az görülen iktidarda iken oyunu ciddi oranda artıran AK Parti, ülkede her iki kişiden birinin oyunu alarak ciddi bir başarı elde etmiştir. Bu durum halkın yarısının hükümetin uygulamalarından, icraatlardan ve ülkenin gidişatından memnun olduğunu gösterir. Şimdi bize düşen görev hep beraber daha demokratik, daha özgürlükçü ve gelişmiş bir ülke oluşturmak için tüm kurum kuruluşla işbirliği içerisinde çaba göstermektir.” diye konuştu.
Bu seçimlerde Türk halkının değişim istemiş ancak değişikliğe karşı çıkmış olduğunu savunan Tiryaki, AK Parti’nin diğer partilerin yapamadığını yaptığını işaret etti. Milletvekili kadrolarında ciddi sayıda yeni ve genç adaya yer verildiğine kaydeden Tiryaki, bu adaylarla birlikte AK Parti’nin milletvekili yaş aralığını 45-50’ye çektiğine işaret etti. Diğer partilerden de aynı yaklaşımı beklediklerini ve gençlerin önünün açılması gerektiğini kaydeden Tiryaki, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Televizyonda yabancı bir gazetecinin ‘Türkiye’de laiklerle İslamcıların arasında çıkacak savaşı izlemeye geldim” açıklaması bizi yabancılarında tanımadığını gösterir. Seçimler bizim demokrasi bayramımızdır. Çağdaş batılı devletlerde bile örneğine az rastlanır barışçıl, düzenli ve şaibesiz bir seçim atmosferi geçirdik. Hatta teknik imkanlar sebebiyle sandıklar açılmaya başladıktan 2-3 saat sonra kesine yakın sonuçlar alındı. Bunlar ülkedeki oturmuş bir demokrasi anlayışının göstergesidir”

(İHA)

Share