logo

07 Ağustos 2013

Asırlık Ağaç Definecilerin Gazabına Uğradı

Aydın'ın Bozdoğan ilçesinde bin yıllık anıt ağaçlarını definecilerden korumaya çalışan Okan ailesi, örnek çevrecilikleri ile parmak ısırtıyor.

Bozdoğan'a yakın bir yaylada yaşayan Okan ailesi atalarından kalan arazilerindeki bin yaşını geçtiği tahmin edilen Çınar ağacını korumak için evlerinden uzağa gidemiyor.

Ailenin şimdiki reisi 59 yaşındaki Nihat Okan, geçimlerini çiftçilikle kazandıklarını ve hayatlarının bu ağacın gölgesinde sürdüğünü ifade ederek, "Babamın ninesi burada doğmuş ve 120 yaşında iken burada ölmüş. Benim tüm büyüklerim de burada yaşamış. ben de yılın 12 ayında burada yaşıyorum. Büyük büyük atalarımızdan duyduğumuza ve bizim tahminlerimize göre bu çınar ağacı yaklaşık bin yaşında. Burası Selçuklu ve Osmanlı döneminde yerleşim yeri olarak kullanılmış. Bizler de atalarımızdan kalan bu yerde doğduk ve yaşıyoruz. Kurtuluş savaşı öncesinde çeteler bu bölgeye geldiğinde büyüklerimiz yaylalara kaçmışlar. Bir süre burada çeteler yaşamış. Bunu duyan define avcıları zaman zaman Çınar ağacımızda altın aramaya çalışıyor. Hatta yıllar önce evde olmadığımız bir gün buraya gelerek ağacın gövdesinde delik açıp içine bakmışlar. O nedenle ağaca zarar gelmesin diye elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Ağacın içinde altı var zannediyorlar. Olsa önce biz buluruz. Çünkü tüm yaşantımız bu ağacın yanında geçiyor. Ömrümüz yettiğince ağaca sahip çıkacağız ve canlı tutacağız. Bunun için yanına havuz yaptık. Su zaten yaylalardan bolca geliyor. Anıt ağacımızın başına yangın veya defineciler yüzünden kötü birşey gelmezse bu ağaç bin yıl daha yaşar. Çocuklarımız, torunlarımız da burada ulu çınar ağacının dibinde büyür" dedi.

Yaylada yaşayan diğer köylüler de ağacı korumak için çok dikkatli olduklarını, sık sık bölgede gezdiklerini söylediler.

 

(İHA)

Share