logo

27 Ağustos 2010

“Artemis Tapınağıyla İlgili Basında Çıkan Yazılar Yanlış Anlaşıldı”

Didim’in dünyaca ünlü Apollon Tapınağı’nda devam eden kazı ve restorasyon çalışmaları sırasında bu yıl ortaya çıkarılan bir duvar kalıntısı kazı heyetini heyecanlandırdı.
Dünyaca ünlü Apollon Tapınağında bu yıl ki kazı çalışmalarında bulunan 1 metre 20 santimetre uzunluğundaki taş duvar, bu yıl ki çalışmalara heyecan kattı. Didim’in en önemli Antik ve Kültürel Mirası olan Dünyaca Ünlü Apollon Tapınağındaki kazı ve restorasyon çalışmaları bu yılda sürdürülüyor. Almanya’nın Halle Üniversitesi Arkeoloji Bölümünden Prof. Dr. Andreas Furtuaengler’in Kazı başkanlığını yürüttüğü çalışmalar Temmuz Ayı sonunda başladı. Bu yıl ki çalışmalara Kültür ve Turizm Bakanlığı bir temsilci gönderirken, bakanlık temsilcisi olarak görev yapan Arkeolog Ferhan Büyükyörük ise kazı çalışmaları yerinde takip ettiği belirtildi.
Apollon tapınağında restorasyon çalışmaları yine Alman Arkeoloji Enstitüsü tarafından yapılırken, restorasyon çalışmalarının başında ise 30 yıldır ülkemizde restorasyon işi yapan ve 18 yıldır da Apollon Tapınağında görevli olan Arkeolog Christoph Kronewirth nezdinde sürdürülüyor. Alman Arkeoloji Esntitüsü Taş Restorasyon ustası Christoph Kronewirth nezdinde açıklamalarda bulunan restorasyon görevlilerinden İsmail Çelimli, “Restorasyon çalışmaları Alman Arkeoloji Enstitüsü tarafında sürdürülüyor. Biz var olan yapıyı koruma amacıyla bunları yapıyoruz. Çalışmalar 2 aydır sürüyor. 5 kişilik ekibe 2 öğrenci de katkı veriyor. Var olan doku üzerinde toprak çalışması ve koruma işlemi yapılıyor” dedi.
6 ayrı noktada sürdürülen Sondaj çalışmaları Apollon Tapınağının yanında geçen yol üzerinde ve yan tarafında açılan kuyularda toplam 29 kişilik ekiple sürdürüldüğü görüldü. Tapınak yanında geçen yoldaki kazı çalışmaları hakkında bilgiler veren Alman Arkeoloji Enstitüsü Arkeolog Dorothea Manernann da, “Buradaki çalışmalar 3 hafta önce başladı. Tüm kazı çalışmalarına Alman Ekibinden 15 kişi, buradan ise 14 Türk işçi katılıyor. Şu ana kadar mermer ve seramik taşlar bulundu. Bunun dışında kazı çalışmalarının yapıldığı bir diğer bölgede ise 1.20cm uzunluğunda bir duvar yani taş bulundu. Ne olduğu şu an belli değil. Bu yol üzerindeki çalışmalarda yolun kapalı olması sebebiyle yapıldı. Önemi de kutsal yolun buradan geçmesi. Hafta sonunda çalışmalar tamamlanacak” diye konuştu.
“YANLIŞ ANLAŞILMALAR OLDU”
Apollon Tapınağındaki kazı çalışmalarında Bakanlık temsilcisi olarak görev yapan Arkeolog Ferhan Büyükyörük ise, kazı çalışmaları sonrasında bazı basın organlarında çıkan “Artemis Tapınağı” kalıntılarıyla ilgili sözlerinin yanlış anlaşıldığını, burada bu tür bir belirtinin kesinlikle olmadığını belirterek, “Böyle bir şey yok. İnsanlarımız bu tür benzetme tarzı çıkan söylemlere inanmasınlar çünkü elde böle bir bulgu yok” şeklinde konuştu.
Büyükyörük, bulunan taş duvarın M.S 3. Yüzyıla ait olduğunu ve teras olması ihtimalinin bulunduğunu kaydederek, şöyle konuştu: “Şu anki çalışmalar yoğun olarak Güney bölgede sürdürülüyor. Bazı buluntular var ama şu an burada şu bulundu diyemeyiz. Eklenti olarak burada başlandı ama yüzeyde bulunanlarla Artemis’in alakası yok antik kaynaklarda geçiyormuş ve buralarda Artemis tapınağı var deniliyor ve bir tane bulunur mu diye buradan başlanmış ama bu buluntular artemis tapınağıyla alakalı değil. Elimizde net bilgiler yok. Gelecekte yapılacak çalışmalara bağlı; şu an 6 ayrı noktada çalışmalar sürüyor. Tapınak önünde de bir sunak çalışması var. Bu çalışmalarda bir hafta daha sürecek. Önümüzdeki haftadan sonra Tavşan adasında çalışmalar yapılmaya başlanacak”
“ÇEVRE KİRLİLİĞİNE DİKKAT!”
Arkeolog Ferhan Büyükyörük, tapınak çevresindeki çevre kirliliğini de dikkat çekerek, “Tüm tapınak çevresi inanılmaz şekilde kirli ve gelen yerli yabancı turistler bu kötü görüntü arasında tapınağa gezmeye geliyor. Buraların temizlenmesi şart ve herkesinde bu konuda duyarlı olması gerekiyor” ifadelerini kullandı.
Bilindiği gibi; Apollon Tapınağındaki Kazı çalışmaları 104 yıldan bu yana sürdürülürken, Kazı çalışmalarına her yıl Alman Arkeoloji Enstitüsü ekibi sürdürüyor. Bu yıl ise kazıların takibine Kültür ve Turizm Bakanlığın gönderdiği bir temsilci de katılırken, kazılar her yıl 2 ya da 3 ay gibi bir sürede gerçekleştiriliyor.
 

(İHA)Share