logo

30 Eylül 2010

Araştırmacı Yazarlardan Söke Kent Arşivi Müzesine Bağış

Söke Belediyesi Bünyesinde çalışmaları sürdürülen Kent Arşivi ve Müzesine ilk bağış araştırmacı yazarlar Abdülkadir Güler ve Ensar Turgut Tekin’den geldi. Söke Belediye Başkan Yardımcısı Levent Tuna vatandaşlara; “Anılarınızı sandıklardan çıkarın, paylaşın” çağrısı yaptı.
Emekli Milli Eğitim Şube Müdürü Abdülkadir Güler, Atatürk’ün 1924 yılında Söke’ye ilk gelişi ile ilgili arşivinde bulunan resmi evrak ve belgeleri bir dosya halinde kent arşivinde yer alması için Söke Belediyesi’ne teslim ederken; emekli öğretmen araştırmacı-yazar Ensar Turgut Tekin de Söke Belediye Başkanları ile ilgili araştırmalarını Kent Arşivine bağışladı.
Güler ve Tekin’e birer plaket vererek teşekkür eden Söke Belediye Başkan Yardımcısı Levent Tuna, Söke Kent Arşivi için çalışmaların sürdüğünü söyledi. Elinde geçmişe ait her türlü bilgi ve belge bulunan hemşerilerinden katkılarını beklediklerini ifade eden Levent Tuna; “Birçoğumuzun evinde sandıklarda mutlaka şehrimizin geçmişi ile ilgili fotoğraf, yazılı belge veya etnografik değeri olan bir şeyler var. Bazen bunların önemi sahiplerince fazla bilinmemekte. Şehrimizin geçmişi için büyük önem taşıyan bu tür belge ve eşyaların kent arşivimizde muhafaza edilerek gelecek nesillere taşınmasını istiyor ve önemsiyoruz. Vatandaşlarımız anılarını sandıklardan çıkarsın ve gelecek nesillerle paylaşsın” dedi.
 

(İHA)

Share