logo

05 Haziran 2013

Aradıkları Aşkı Havada Buldular

Aydın ve ilçelerinde havadan çekim hizmetleri veren Asil Bayav ile Kuşadası ve İzmir semalarında havadan çekim hizmeti veren Melek Ovanmak, aradıkları mutluluğu havada buldu.

Geçtiğimiz aylarda Manisa’da farklı firmalar için çekime giden genç ikili, havadan çekim sırasında tesadüfen birbirlerini havada görmeleriyle başlayan dostlukları aşka dönüştü. Çekimler için birlikte çalışma kararı alan ikilinin geçen süreç içerisinde birbirlerine aşık olmasıyla söz verdikleri birlikte çekim kararı ise kendi nişanlarını çekmek oldu.

Ege Üniversitesi Seramik Bölümü mezunu 31 yaşındaki Melek Ovanmak ile 35 yaşındaki DJ’lik yapan Asil Bayav hobi amaçlı başladıkları model helikopterle havadan fotoğraf çekme işini kazançlı bir mesleğe dönüştürdüler. Sosyal paylaşım sitelerine koydukları ve çok beğenilen fotoğraflarla bir anda hayatları değişen genç ikilinin başta Ege olmak üzere Türkiye'nin dört bir yanından havadan fotoğraf çekmesi için teklifler gelmesi mesleğe dönüştü. Hobilerinden yola çıkan ikili, 3 yıldır farklı farklı bölgelerde havadan çekim yaparak kazanç sağlarken artık birlikte çekim yaparak hem aşklarını yaşayacaklar hem de hobilerini yapacaklar. Türkiye'nin ilk ‘bayan model helikopter fotoğrafçısı’ unvanını da elinde bulunduran Melek Ovanmak, fiyatı 10-15 bin lira arasında değişen model helikopterlerini artık nişanlısı Asil Bayav ile uçuracağını söylüyor

Havadan fotoğraf çekme merakları mesleğe dönüşen genç ikili sadece ege bölgesinde sınırlı kalmayıp şimdi Türkiye'nin dört bir yanında özel çekimlere gidiyor. Barajlardan inşaatlara, Turizm bölgelerinden otellere, Konserlerden Üniversite şenliklerine, Fabrikalardan Üniversitelere, meydanlardan parklara kadar binlerce çekim yapan ikili, hem hobilerini yapmalarının hem de para kazanmalarının çok güzel bir duygu olduğunu söylüyor

Model helikopterinin 800 metreye kadar yükselebildiğini ve bu yüksekliğin de uçakla havadan fotoğraf çekmekten daha uygun olduğunu belirten Asil Bayav; “Amatör olarak başlayan fotoğrafçılık merakım zamanla bu işi profesyonel olarak yapmamı sağladı. Tabii ki her geçen gün gelişen teknoloji ve farklı çekim teknikleri üzerinde dururken, müşterilerimden gelen teklif ile havadan fotoğraf nasıl çekerimi araştırdım. Ancak Türkiye'de uçakla hava fotoğrafçılığı yapma imkanının kolay olmadığını öğrendim. Araştırmalarım sırasında tesadüfen gördüğüm model helikopterle bu işi yapmaya karar verdim. İnternetten uzun süre araştırıp bir model helikopter edindim. Üzerine ilave ettirdiğim aparatlarla model helikopteri teknoloji harikasına dönüştürdüm. Kumanda üzerinden hem helikopteri kontrol ediyorum hem de fotoğraf çekebiliyorum. Şuanda Melek ile 6 ve 8 pervaneli bilgisayar kontrollü helikopter sistemimiz var. Yerden 0 metre ile 800 metre irtifadan çekim yapabilmekte olan model helikopterimiz 5 kilometre çevresel daire içerisinde görüntü alabilmektedir. Görüntüler Full HD kalitesinde olup, video görüntülerinde hiç bir titreşim olmamaktadır” şeklinde konuştu.

 

(İHA)

Share