logo

29 Kasım 2007

Ana-baba okulu eğitim seminerleri sürüyor

Nazilli Halk Eğitim Merkezi ve Rotary Kulübünün işbirliği ile düzenlenen ‘Ana-baba okulu’ eğitim seminerleri sürüyor. Nazilli Belediye Sarayı Tiyatro Salonunda düzenlenen konferansa konuşmacı olarak Adnan Menderes Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Müfit Gömleksiz katıldı. Prof. Dr. Müfit Gömleksiz konferansa katılan anne ve babalara “Şiddet ve çocuklar üzerindeki etkileri”ni anlattı.
Gömleksiz dünyadaki bir çok olumsuzlukların temelinde şiddetin yattığını belirterek konferansa katılan anne-baba ve davetlilere şiddetin olumsuzlukları hakkında bilgilendirdi. Prof. Dr. Müfit Gömleksiz konuşmasında “Yurt dışında bulunan bir cezaevinde bir deney yapılmak isteniyor. Ve bu deneyin bir ay süreceği belirtiliyor. Ancak deney 10 gün sonra sona erdiriliyor. Nedeni ise cezaevinde görevli gardiyanlarımızın uyguladıkları şiddet. Maalesef günümüzde ülkemizde de bu tür şiddet uygulamaları yapılabilmektedir. Peki, insanlarımız bu kadar cani hale nasıl gelebiliyorlar? Ve bu istenmeyen olaylar nasıl olabiliyor? Yapılan tüm araştırmalar bunun ilk adresini aile olarak belirliyor. 0-6 yaş arası çocuklarda eğitim çok önemlidir. Ana-babalar 0-6 yaş grubu çocuklarına çok dikkat etmelidirler. Çünkü bu son derece önemlidir. Ülkemizde çocuklarımız ve anne-babalar üzerinde birçok çalışma yapılmaktadır. Sizler çocuklarınızın nasıl olmasını istersiniz. Elbette ki sevgi dolu olmasını. Ana-babalarımızın yüzde 60’ı çocuklarının ana babaya sevgi ile bağlanmasını istiyorlar. Ancak çocuk ana-babasını dinlememesinin cezasını dayak yiyerek çekiyor. İşte şiddet ne yazık ki burada yani aile de başlıyor” dedi.
Ülkemizde şiddetin okullarda da uygulandığını ve öğrencilerin gördükleri bu olumsuzlukları kendi aralarında arkadaşlarına da uygulamaya başladığını ifade eden Prof. Dr. Gömleksiz “Üsttekilere yalakalık, alt kesimlere eziyet yapan ve ezen kişiler günümüzde giderek artmaya başladı. Peki nasıl demokrat bir aile oluşturabiliriz” İşte bu çok zor bir olaydır. Ailede demokrasiyi nasıl sağlayabiliriz? Demokrasinin olmazsa olmazı nedir? Düşünce özgürlüğüne ve düşüncelere asla sınır getirilemez. İfade etmeye başladığımızda zaten sorun ortaya çıkıyor.. Çocuklarımız çeşitli derneklere okullarında çeşitli kulüplere ve kollara girsinler. Bunlardan sakın korkmayın. Çocuklarımıza düşüncelerini açıkça açıklamaları için onlara fırsat tanıyalım. Söz hakkı tanıyalım. Aileler içinde çocuklarımıza fırsat oluşturalım. Ana babalar olarak, öğretmenler olarak asla çocuklar arasında ayrım yapmayalım. Çünkü çocuklar bunu hemen fark ederler ve hissederler. Buna çok dikkat edelim? sözlerine yer verdi.

(İHA)

Share