logo

01 Kasım 2007

Almanlar ekonomik işbirliğinde ısrarcı

Söke’ye ekonomik işbirliği görüşmeleri için gelen kardeş şehir Schönebeck Belediye Başkanı Jurgen Hease, Belediye Meclis Üyeleri ve iş adamlarından oluşan heyet; ekonomik işbirliğinin yapılması için ısrarcı davranıyor.
Geçtiğimiz hafta Söke’ye gelerek Sökeli ve Aydınlı iş adamları ile bir araya gelen Alman heyet; 2001 yılından bu yana güçlenen sosyal ve kültürel alışverişin ekonomik alışverişe dönüşmesini istiyor. Söke’de gerçekleştirdikleri ziyaretlerin son durağında Söke Ticaret Odası Meclisi ile bir araya gelen kardeş şehir Schönebek heyeti, Almanya’ya somut adımlar atarak dönmek istediklerini açıkça beyan etti. Ziyarette ilk konuşmayı yapan Söke Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Toyran; “1996 yılından bu yana kardeş şehir ilişkilerinde sosyal ve kültürel alışveriş ile öğrenci transferi dışında ekonomik adım atılamadı. Ekonomik ilişkilerin gelişememesinin eksikliğini Alman konuklarımız kadar bizler de hissediyoruz” dedi.
2001 yılında yoğunluk kazanan iki şehir arasındaki ilişkilerin meyvelerini yeme noktasına gelinmiş olmasına rağmen, adımları atılan katı atık, yenilenebilir ve rüzgar enerjisi girişimlerinin balon gibi patladığını söyleyen kardeş şehir Schönebeck Belediye Başkanı Jurgen Hease; “Geçmişte yaşanılan bazı olumsuzluklardan sonra Kaymakam, Sökeli genç işadamları ve meslektaşımın yaptığı ziyaret tekrar heyecan oluşturdu. Kentimize gelen iş adamlarınız, bizim iş adamlarımızın bir kıvılcım beklediğini gördü. Bu ziyaretimizde Sökeli iş adamlarından gelen komisyon oluşturma fikrine ve yapılacak çalışmalara Kaymakam ve Belediye Başkanının destek sözü umut verici” dedi.
Artık gelinen noktada konuşmaları bir kenarı bırakıp, siyasilerin dışında iş adamların yer alacağı komisyonun bir an önce harekete geçmesi gerektiğini belirten Schönebeck Belediye Başkanı Jurgen Hease; “Oluşacak çalışma komisyonunun bir an önce çalışmalarına başlaması gerekiyor. Komisyonun yapacağı toplantı ile somut adımlar atılarak, eve gitmeden önce ne yapılacağını bilmek istiyoruz. Bu kısa ziyarete ne kadar önem verdiğimizi geziye gelen heyetimizde bulunan insanlardan anlamalısınız” diye konuştu. Hease, Didim Arıtma Tesisi ve Kuşatak Projelerinde de iş birliğine hazır olduklarını söyledi.

(İHA)

Share