logo

24 Temmuz 2013

Aliağa Belediyesi, Okul Öncesi Eğitimde Türkiye’ye Örnek Oldu

—-

Aliağa Belediyesi’nin, Aliağa TÜPRAŞ Halk Eğitim Merkezi işbirliğinde Helvacı beldesinde başlattığı Okul öncesi eğitim projesi, Türkiye’ye örnek oldu. Aliağa Belediyesi, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Aliağa TÜPRAŞ Halk Eğitimi Merkezi ile işbirliği yaparak “Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi Projesi”ni Helvacı beldesinde başlattı. Eski Belediye Hizmet binasını eğitim projelerine tahsis eden Aliağa Belediye Başkanı Ömer Turgut Oğuz, 60 çocuğun ve anne babaların okul öncesi eğitim almasını sağladı. Çocuklarla beraber ailelerin de eğitim aldığı Projenin başarısı, projeyi Türkiye genelinde destekleyen UNICEF’in de dikkatini çekti.

 

PROJE TANITIM FİLMİ ÇEKİLDİ

Aliağa Belediyesi, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen “Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi Projesi”nin tanıtım çalışmalarına ev sahipliği yaptı. Proje kapsamında 10 pilot ilde açılan oyun odası örneklerinin paylaşılması ve örnek teşkil etmesi için illeri dolaşan UNICEF’in sağladığı teknik destek ekibi Aliağa’ya geldi. Aliağa Belediyesi’nin “Okul Öncesi Anne ve Çocuk Eğitimi” projesi, ekipten tam not aldı.

 

BAŞKAN OĞUZ: “OKUL ÖNCESİ EĞİTİM TÜM YAŞAMI ETKİLİYOR”

Çocukların Oyun Odaları’nda geçirdiği bir günü kaydeden çekim ekibi, öğretmen ve ailelerin yanı sıra Aliağa Belediye Başkanı Ömer Turgut Oğuz ve Aliağa Tüpraş

Halk Eğitim Müdürü Hasan Dikbaş’ın da projeyle ilgili görüşlerini aldı. UNİCEF tarafından Proje için hazırlanacak tanıtım filminin çekimleri Aliağa Belediyesi Helvacı Okul Öncesi Eğitim Merkezinde yapıldı. Çekimlere katılan Aliağa belediye Başkanı Ömer Turgut Oğuz, “Okul öncesi eğitim, tüm yaşamı etkileyen bir dönem. Bu yüzden çok önemli. Belediye olarak böyle bir projeyi hayata geçirmekten çok mutluyum” dedi.

 

BAŞKAN OĞUZ: “SADECE ÇOCUKLARIMIZI DEĞİL, AİLELERİMİZİ DE EĞİTİYORUZ”

UNICEF teknik ekibine konuşan Başkan Oğuz, projenin hem çocuklar hem de aileler açısından önemine değinerek,şunları söyledi: “Burada Okul öncesi eğitimi alamayan çocuklarımızı çok iyi bir şekilde eğitiyoruz. Sadece çocuklarımızı değil, aileleri de eğitiyoruz. Aile bütçelerine de katkıda bulunuyoruz. Anneleri çocuk eğitimi konusunda daha ayrıntılı bilinçlendirerek katkımızın büyüdüğüne inanıyorum.”

Proje çerçevesinde İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile iyi bir işbirliği yaptıklarını sözlerine ekleyen Başkan Oğuz, “Çocuklar bizim çocuklarımız. Projeyi öğrendiğimde hemen harekete geçip İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile protokol imzaladık. Belediyemizin atıl durumdaki Helvacı belediye binası içerisinde dezavantajlı çocuklarımız için üç oyun odası açtık. Bizim; mekân tahsisi, bakım-onarım, gıda ve kırtasiye desteği sağladığımız çalışmada, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü de oyuncak ve kitap desteği sağladı. Aliağa- Tüpraş Halk Eğitim Merkezi tarafından oyun odalarına usta öğreticiler görevlendirdik. Projenin faydalı olması için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu

“Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi Projesi”; MEB kurumları, kamu kurumları, belediyeler ve STK’ların kapasitesi ile toplum temelli modeller ve ortaklıkların güçlendirilmesi yoluyla dezavantajlı çocuklar ve aileleri için kaliteli gündüz çocuk bakım ve okul öncesi eğitim hizmetlerinin geliştirilmesini amaçlıyor.

Proje; İzmir, Ankara, Erzurum, Şanlıurfa, Van, Hatay, Mersin, Adana, Ağrı ve Diyarbakır olmak üzere 10 pilot ilde uygulanıyor. Proje ile Okul Öncesi Eğitim alamayan dezavantajlı çocukların tamamıyla ücretsiz olarak bu hizmete erişimlerini sağlanıyor.Aliağa Belediyesi’nin mekan tahsisi, bakım-onarım, gıda ve kırtasiye desteği sağladığı çalışmada, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü proje kapsamında donatım, oyuncak ve kitap desteği sağlamış, Aliağa- Tüpraş Halk Eğitim Merkezi tarafından oyun odalarına usta öğreticilerin görevlendirildiği belirtildi.

(İHA)

Share