logo

20 Eylül 2007

Akşit: “Türkiye’de 4 yılda mühendis, 6 yılda doktor olabiliyorsunuz ama 5-6 yılda berber olamıyorsunuz”

Aydın Esnaf ve Sanatkar Odaları Birlik Başkanı Hulusi Akşit, ”Türkiye’de 4 yılda mühendis, 6 yılda doktor olabiliyorsunuz ama 5-6 yılda berber olamıyorsunuz” dedi.
Akşit, yaptığı açıklamada, sanayide birçok esnafın çıraklık yapacak eleman bulamadığını belirterek, sorunun sekiz yıllık temel eğitime geçilmesinden sonra başladığını söyledi.
Çıraklık sorununun sadece Aydın’ın değil, Türkiye genelinde karşılaşılan bir sorun olduğunu kaydeden Akşit, ”Çocukların neden çıraklık gerektirecek zanaatlere ilgi göstermediği tespit edilmeli. Şüphesiz bunda çocuğun çıraklık okulunda aldığı 4 yıllık eğitimin tahsil durumuna yansıtılmaması önemli bir faktör. Çocuklarımız 4 yıllık çıraklı eğitimini almalarına rağmen yine ilkokul mezunu olarak kalıyor. Türkiye’de 4 yılda mühendis, 6 yılda doktor olabiliyorsunuz ama 5-6 yılda berber olamıyorsunuz” diye konuştu.
KÖYLERDE İSTİHDAMA YÖNELİK ÇALIŞMALAR
Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği olarak köylerdeki çocukların istihdama kazandırılması için çalışmalar yaptıklarını da anlatan Akşit, şöyle davam etti:
”Çalışmalar sırasında bir gerçekle karşılaştık. Tamircisinden, boyacısına, terzisinden, berberine zanaatkarların tamamının köylü çocuğu olması. Bunun üzerine bizde sekiz yıllık temel eğitimin kabul edildiği dönemde köylerde orta okula gitmeyen 5 bin’in üzerinde çocuğa ulaştık. Çocukların aileleriyle konuştuk, ‘Çocuğunuza bir meslek öğretelim’ dedik. Aileler ‘Bizim günde 4-5 milyon yol parası verecek durumumuz yok’ dedi. Burada konaklama sorunuyla karşılaşınca şehre çırak olarak çalışmaya gelen çocuklarımıza yurt yapmak için mücadeleye giriştik. Aydın çıraklık okulunun yanındaki arsayı yurt yapmak için temin ettik. Fakat bakanlık yurt yerine lojman yapabileceğimizi söyledi. O günden bu güne bu mücadelemiz devam ediyor.”
(Mücadele)

Share