logo

27 Eylül 2007

“AKP anayasa taslağı ile ülkeyi ve toplumu geriyor”

DSP Merkez ilçe Başkanı Mehmet Türkiş değiştirilmek istenen Anayasa ve hazırlanmaya çalışılan Anayasa taslağı ile ilgili bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasında AK Parti hükümetini eleştiren DSP Merkez İlçe Başkanı Mehmet Türkiş Atatürk karşıtı akademisyenlere hazırlatılan Anayasa taslağının laik Cumhuriyet ve me-deni yaşam karşıtı maddeler içerdiğini vurguladı.
Türkiş açıklamasının devamında özetle;
“Başbakan 2,5 yıl önce geçinemiyorum diyerek Al-man Başkanı Merkel´e dahi dert yanıyordu. Sayın Başbakanın mal varlığı bugün yarım milyon 1.8 milyon YTL’ye çıkmış. Bu ülkede iş bilenin kılıç kuşananın siftah yapmadan dükkan kapatan esnafın yanı sıra yönetenlerin mal varlığı artıyor. 312.000 YTL’de alacağı mevcutmuş. Bununda kaynağı açıklanmalıdır. Veya sorgulanmalıdır.
Anti demokratik 1982 Anayasasını gölgede bırakacak, ısmarlama ve Atatürk karşıtı akademiyenlere hazırlatılan Anayasa taslağını laik cumhuriyet ve medeni yaşam karşıtı maddeler içereceğine inanıyoruz. Demokratik Sol Parti olarak ülkemiz ve halkımıza enpoze edilmek istenen her olumsuzluğun takipçisi olacağız.
Anayasanın bir uzlaşı ile uzmanlar, partiler, sivil toplum örgütleri ve halkın oluşturacağı kurul tarafın hazırlanarak kamuoyuna sunulması gerekirdi. Nasıl alındığı belli olmayan %46 oyun arkasına sığınarak istediğimi yaparım zihniyeti bu ülkeyi kaosa sürükler. Ilımlı İslam ve şeriata kayışın adımı Anayasa taslağını ülkemiz üzerinde karanlık düşünceleri ve oyunları olan emparyalist ABD ve AB ülkelerini halkından önce onlara bilgi vermesi AKP hükümetini nereden icazet aldığının göstergesidir.
Atatürkçü, laik ve modern Cumhuriyet edinimleri ile benimsenen yaşam biçimini geriye götürüp, bir Malezya bir İran veya Suudi devletlerinin ortaçağ yaşam biçimleri gibi uyarlamaya çalışmak için hazırlatılan Anayasa Taslağı biz Türklere uymaz kabul edilemez. Arapların yaşam tarzını benimseyenlere uyabilir belki Nitekim kadın haklarını içeren 9. madde taslaktan çıkarılmıştır. Yarın çok geç olmadan Atatürk devrimcilerinin, laik yurtseverlerin tepkilerini göstermelerinin zamanıdır. Emperyalist ABD ve AB güdümündeki AKP hükümeti ülkeyi karanlığa götürmektedir. Aynı emelleri güdenlerin 85 yıl önce delerimizden aldıkları dersi şimdi onların torunlar olarak vermeliyiz. Ülkemizin geleceği karşısında suskun ve tepkisiz olmayız.
Bizler Türk soyundan geliyoruz. Arap değil. Arap tarzı yaşam bizim tabiatımıza uymaz. Yanlış hesap içinde olanlar bilsin ki bu ülke Atatürk devrim ve ilkelerinin sunduğu modern yaşam dışında karanlık yaşamı getirecek gerici bir rejimi kabul edemez. Atatürk devrim ve ilklerini değiştirmeye kimsenin gücü yetmez”dedi.
(Mücadele)

Share