logo

25 Haziran 2013

AK Partili Vekiller Yangın’dan Zarar Gören Köylülerle Bir Araya Geldi

Aydın’da 19 Haziran Çarşamba günü meydana gelen ve yüzlerce dönüm tarım arazisinin yandığı yangının ardından AK Partili vekiller yangından zarar gören Kalfaköy ve Doğanköy’e ziyaret edip köylülere ‘Geçmiş olsun’ dileklerini ilettiler.

AK Parti Aydın Milletvekilleri Mehmet Erdem, Ali Gültekin Kılınç ve Semiha Öyüş köylülerle bir araya gelerek yangının çıkış nedeni, yapılan çalışmalar ve bu süreçten sonra yapılması gerekenler hakkında görüştüler. Köy muhtarlarının yanı sıra köylülerin de katıldığı toplantıda vatandaşlar, yangınlara müdahale için Aydın’da da hava araçları konuşlandırılmasını istediler.

Toplantıya, Kalfaköy Muhtarı Ergün Tekin, Zeytinköy Muhtarı Muammer Yanık, Konuklu Köyü Muhtarı Remzi Pulat, Danişment Köyü Muhtarı Durmuş Ali Bircan ve vatandaşların katıldığı toplantıda köylülerin talep ve önerileri dinlendi.

Arazi yapısı, iklim ve bitki örtüsünün durumu ve yangın günü etkili olan rüzgar nedeniyle alevlerin göz açıp kapayıncaya kadar yüzlerce dönüm alanda etkili olduğunu belirten Kalfaköy Muhtarı Ergün Tekin, “Hava rüzgarlıydı. Yangın 5 dakikada yaklaşık 1 kilometre ilerledi. İlk etaptan sonra karadan müdahalesi de mümkün olmayınca kısa sürede bizim köye kadar ulaştı. Tek tesellimiz yangında can kaybının olmaması” dedi.

Yangının çıkmasından hemen sonra vatandaşların kendisini aradığını ve Ankara’dan hemen ilgili kurumlara arayarak havadan da müdahale edilmesi için talimat verdiğini belirten AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, yaşanan olay karşısında Tarım Sigortası (TARSİM)’in öneminin bir kez daha ortaya çıktığını belirterek “Tarım sigortasında primin yarısı devlet tarafından karşılanıyor. Vatandaşlarımız ağaçlarını ve ürünlerini sigorta yaptırırsa rahat eder” dedi.

YANAN AĞAÇLARIN YERİNE YENİSİ DİKİLMESİ İÇİN KAYNAK AKTARILDI

Aydın İl Özel İdaresi tarafından yanan ağaçların yerine yenisi dikilmesi için ağaç desteği sağlandığını ve bu yönde kaynak aktarıldığını belirten Muhtar Tekin, arayıp soran herkese teşekkür ettiklerini belirtti. Yangının temizlenmeyen bahçeleri bitirdiğini, temizlenen bahçelerin yangından pek etkilenmediğini belirten köylüler, “Eskiden dağlara hayvan bırakırdık. Hayvanlar otları yediği için bahçeler de kendiliğinden temizlenirdi. Şimdi hayvancılık kalmadı. Bahçeler sürülüp temizlenmeyince her taraf yandı” diye konuştular.

(İHA)

Share