logo

08 Ağustos 2007

AK Parti Aydın Milletvekillerinin kuraklığı önleme planları

Çeyrek asrın en sıcak ve kurak mevsimini yaşayan Aydın’ın en öncelikli sorunu kuraklık oldu. Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Aydın Milletvekilleri Ahmet Ertürk ve Mehmet Erdem 60. hükümet döneminde en önemli çalışmalarının kuraklık üzerine olacağını belirttiler. Milletvekilliklerinin kesinleşmesinin ardından birlikte basın açıklaması yapan AK Parti Aydın milletvekili Mehmet Erdem ve Ahmet Ertürk, mevcut baraj inşaatlarının tamamlanması yanında Aydın’a 2 ayrı barajın daha yapılması için çalışacaklarını söylediler.
AK parti olarak çiftçinin sıkıntısını bildiklerini ve yaşanan kuraklıkla birlikte bu sıkıntının daha da arttığını ifade eden Aydın Milletvekili Mehmet Erdem “Yaşanan kuraklık tarım ili olan Aydın’da en büyük sorun ‘susuzluk’ olmuştur. Bu nedenle yatırımlarda en büyük önceliği baraj ve göletlerimize vereceğiz. Çine ve Dandalaz barajları’nın bitirilmesi için ne gerekiyorsa yapacağız. Bunun yanında Alangüllü ve Bağarası Sarıçay üzerinde de baraj kurulması yönünde çalışmalarımız var. Hedefimiz yaz sezonunda tarımsal sulamada yaşanan susuzluğu gidermek için Aydın’a düşen her damla suyu depolamak” dedi.
Hükümetin programında da baraj inşaatları ve sulama yöntemlerine her türlü desteğin mevcut olduğunu belirten AK Parti Aydın Milletvekili Ahmet Ertürk çiftçilerin yağmurlama ve damlama sulama sistemine geçmesini önerdi. Bu sistemde az su ile daha çok alanın sulanıp ürün alındığını da hatırlatan Ertürk “Yağmurlama ve damlama sulama sisteminde kişilere yüzde 50, kurumlara ise yüzde 75 hibe kredi veriliyor. Geri kalan kısım için 5 geri ödemesiz kredi sağlanıyor. Tüm çiftçilerimizi bu imkanlardan faydalanıp hem su sorunun çözümüne katkı sağlamaya hem de kaynakları israf etmeden kullanmaya çağırıyorum” dedi.
(İHA)

Share