logo

04 Temmuz 2013

AK Gıda’dan Aydın’a 40 Milyon Liralık Yatırım

Türkiye ve komşu coğrafyaların en büyük süt işleme kapasitesine sahip olan Ak Gıda, üretim tesisi sayısını 5’e çıkarttı. Ortaklar Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulan Ak Gıda Aydın Fabrikası Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker’in katılımıyla açıldı. Bakan Eker, açılışta yaptığı konuşmada, “Tarımda 190 ülkenin arasında 7’inciliğe, Avrupa’da ise 4’üncülükten 1’inciliğe yükseldik” dedi. İzmir, Aydın, Muğla, Manisa ve Denizli’nin sütünü ekonomiye kazandıracak olan fabrikanın 40 milyon liraya mal olduğu açıklandı.

Ak Gıda Aydın fabrikası Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Aydın Valisi Kerem Al, AK Parti Aydın Milletvekilleri Mehmet Erdem, Ali Gültekin Kılınç, Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker ve Yıldız Holding Gıda Grubu Başkanı Mehmet Tütüncü’nün katılımlarıyla düzenlenen tören ile açıldı. Yıldız Holding Gıda Grubu Başkanı Mehmet Tütüncü Yıldız Holding’in süt ve süt ürünleri üretim şirketi Ak Gıda’nın Aydın’daki fabrikasının 40 milyon lira yatırımla kurulduğunu ve 5 ilde 89 tedarikçiden süt alındığını söyledi. Aydın fabrikasında çalışan 159 kişiye doğrudan, 2 bin 750 kişiye dolaylı istihdam yarattıklarını dile getiren Tütüncü, “Ege ve Marmara bölgesine hizmet verecek, 500 ton günlük süt işleme kapasitesine sahip fabrikada ağırlıklı olarak peynir üretilecek. Peynir tüketicilerimiz için olduğu kadar Ak Gıda için de önemli bir ürün. Ülker İçim’in peynir portföyünde, beyaz, kaşar, sürülebilir ve özel peynirler olmak üzere 9 çeşit peynir bulunuyor” dedi.

Aydın fabrikası ile Türkiye ekonomisine yılda 164 milyon lira katkı sağlamayı hedeflediklerini dile getiren Tütüncü, işlenen sütün yurtiçinde Ege ve Marmara bölgesine gönderildiğini söyledi. Yatırım için Aydın’ın seçilmesinde bölgedeki sütün kalitesi ve potansiyelinin önemli etkisi olduğunu dile getiren Tütüncü şunları söyledi: “Şehrin ilk süt fabrikası olan tesisimiz bu bölgeden elde edilen kaliteli sütü, doğru donanım ve işleme kapasitesi ile buluşturuyor. Bölgeye olan olumlu etkilerimiz ise fabrikamızın deneme üretimine başladığı son birkaç ayda yansımalarını göstermeye başladı bile. 2011 Mayıs döneminde İzmir ve Aydın illerinden günde 235 ton/gün süt alır iken, 2013 Mayıs döneminde bu miktar 295 tona/güne ulaştı. Bu da şimdiden yüzde 23 büyüme kaydettiğimizi gösteriyor. Bu büyümenin yerel üretime katkısı ise kısa sürede gözle görülür bir hal alıyor. Bu bölgenin sütüyle peynirlerimiz daha da lezzetlendi.”

ALİ ÜLKER, “HAYALLERİMİZİN ÇOK ÖTESİNDEYİZ”

Açılışta konuşan Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker, 1994 yılında kendi ihtiyaçlarını karşılamak için günlük 400 ton ürün kapasitesi ile girdikleri bu sektörde, 10 kat büyüdüklerini söyledi. Ülker, “Çikolata, süt ile yapılıyor ve bu anlamda kendi ihtiyacımızı karşılamak için bu sektöre girdik. 1994 yılında günlük 400 ton süt işleme kapasitemiz vardı. Şimdi bu rakam 10 kat arttı. 5 fabrikada günlük 4 bin ton süt işliyoruz. Sütte Türkiye birincisiyiz. Tüm dünyada Türkiye’yi temsil eden bir marka haline gelmeyi hedefliyoruz. Bugün hayallerimizin çok ötesindeyiz” diye konuştu.

BAKAN MEHDİ EKER, “TARIMDA AVRUPA BİRİNCİSİYİZ”

Fabrika açılışına katılan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Türkiye’nin tarımda Avrupa ülkeleri arasında 4’üncülükten birinciliğe yükseldiğini belirterek, “Türkiye’de biz hayvancılığı stratejik bakış açısıyla ele aldık. Tarım desteklemeleri içerisinde hayvancılığa toplam yüzde 4 pay verilirken, biz bunu yüzde 30’a çıkardık. 2012 yılında hayvancılığa 2 milyar 200 milyon lira hibe desteği verdik. 2013 yılının 30 Haziran gününe kadar da 2 milyar karşılıksız destek verdik. Tarım ve hayvancılıkta yıl sonuna kadar vereceğimiz 9 milyar liralık hibe desteğinin şuana kadar 6 milyar 600 milyon lirasını verdik” dedi.

EKER, “AB ARTIK SÜT ÜRÜNLERİNİ ALIYOR”

Avrupa Birliği’nin 2001 yılından itibaren Türkiye’den süt ürünleri alımını durdurduğuna dikkat çeken Bakan Eker, “Türkiye’de 10 yıl önce 8 milyon ton süt üretilirken, bugün 17 milyon ton süt üretiliyor. Avrupa Birliği 2001 yılından itibaren sağlık ve hijyen konularında eksikler olduğu gerekçesiyle Türkiye’den süt alımlarını durdurdu. Yaptığımız girişimler ve yatırımlar sonunda. Üreticisiyle, sanayicisiyle bakanlık olarak standartları yükselttik. Bu çabamızın sonucu olarak 3 Nisan 2013 gününden itibaren AB ülkelerine süt satabilecek konuma geldik. AB ülkerinin kapılarının açılmasıyla birlikte Ortadoğu ülkelerine daha fazla ürün satma imkanı da bulduk. Özellikle tarımda Tarımda 190 ülkenin arasında 7’inciliğe, Avrupa’da ise 4’üncülükten 1’inciliğe yükseldik” dedi.

(İHA)

Share