logo

24 Eylül 2007

“Ahkam Kesmesin. Bizi biz biliriz. Bizleri yönetenler esnafımızın sorunları gerçekten çözsünler”

Aydın Esnaf Odaları Mübarek ramazan ayı nedeniyle Esnaf Ve Sanatkarları ve sivil toplum örgütleri arasında ki dayanışmayı güçlendirmek amacıyla iftar yemeği düzenledi. Aydın Esnaf Odaları Karya Restoranda düzenlenen iftar yemeğine Aydın Valisi Mustafa Malay, Aydın Emniyet Müdürü Yılmaz Orhan, Aydın Belediye Başkanı İlhami Ortekin, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfedarasyon Başkanı Bendevi Palandöken,TESK Genel Sekreteri Naci Sulkalar, Aydın Esnaf Odaları Birlik Başkanı Hulisi Akşit ,Aydın Milletvekillerinden Ali Uzunırmak,Recep Taner, Mehmet Erdem,Aydın Şoförler Odası Başkanı Ali Tuncal,Aydın Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mustafa Çezik, Mhp Aydın İl Başkanı Nedim Güraydın ve Ak Parti İl Başkanı İsmail Hakkı Eser ve çok sayıda esnaf ve sanatkar katıldı.
İftar yemeğinde misafirlere hitaben bir konuşma yapan Aydın Esnaf Odaları Birlik Başkanı Hulisi Akşit “Ahkam kesmesinler. Bizi biz biliriz. Devletine ,milletine yük olmadan yaşamaya çalışan KDV üreten,istihdama katkıda bulunan bizlere biraz saygı bekliyoruz”dedi
Esnafın içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıdan dolayı oldukça tepkili olduğu görülen ESOB Başkanı Hulisi Akşit konuşmasına şöyle devam etti. Akşit “Bağkur emeklilerimizden 2008’den itibaren kesilecek olan %33’lük kesintinin adil olmadığı bu sebeple 400 ytl maaş alan bir emekliden ne kesilecek,nasıl geçinecek gibi düşüncelerin tekrar gözden geçirilmesi gerekiyor. Bağkur-SSK-Emekli Sandığı’nı biz pirim ödeyenler batırmadık. Bunun hesabı popülist politikalarla bu kurumları batıranlardan sorulmalıdır. Ticari araçlardan mutlaka ama mutlaka ÖTV kaldırılmalıdır. Biz bu araçları keyfi ya da hususi kullanmıyoruz. Tam aksine KDV üretip vergi ödüyor,istihdama katkıda bulunuyoruz. Hattı ve güzergahı olmayan araçlar maliyece kayıt altına alınmamalıdır. Ustalık belgesi ya tama-men uygulanmalı ya da tamamen kaldırılmalıdır. İşyeri açmak isteyenlerin ilk müracaat yeri ilgili odalar olmalıdır. Odaların çok basit ve cüzi ihtiyaçlarını karşılamak için TESK Eğitim Fonunun müracaat formalitelerinden kurtarılmalı, birlik onayı yeterli sayılmalıdır. Çıraklık okulunda okuyan çocuklarımızın sorunlarına eğilinmeli gasp edilen hakları geri verilmelidir.
Bizsiz bir hayatı kimse düşünmesin. En son yatağa yattığınızda yine bizim el emeğimiz göz nurumuz yorgancımızın eseri mevcuttur. Bana göre Türkiye’de sanatkar profesörleri üniversitede değil bizim tezgahlarımızdan yetişmektedir. Üniversitede berberlik,kuaförlük öğrenilmez. Bu ülkeyi yönetenler bunları göz önüne alarak esnafın istediği vergi adaletini sağlasınlar. Büyük Önder Atatürk’ün dediği gibi herkes her şey olabilir ama sanatkar olamaz ifadesinden ışık alarak diyorum ki; Efendiler hepiniz mebus olabilirsiniz,vekil olabilirsiniz.
Hatta Cumhurbaşkanı olabilirsiniz fakat sanatkar olamazsınız.”
(Mücadele)Share