logo

19 Temmuz 2013

Afet Bilgi Sistemi Yazılım Ve Donanım Alımı Projesinde İmzalar Atıldı

Aydın İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Afet Bilgi Sistemi Yazılım ve Donanım Alımı Projesi”nde imzalar atıldı.

Aydın İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) tarafından hazırlanarak Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) tarafından desteklenmeye uygun bulunan “Afet Bilgi Sistemi Yazılım ve Donanım Alımı Projesi” imzalanan protokol ile çalışmalara başlandı.

AFAD İl Müdürü Recep Coşkun, yaptığı açıklamada; “Afet öncesi hazırlıkların daha sağlıklı yapılması, afet anındaki müdahalenin daha hızlı ve koordineli olması, afet sonrası iyileştirme çalışmalarının daha çabuk bitirilebilmesi için yapılan çalışmaların çağdaş teknolojiden yararlanılarak yapılması ve desteklenmesi halinde daha iyi sonuçların elde edileceği bilinciyle Müdürlüğümüze Afet Bilgi sistemini kurmayı ve bu konuyu destekleyen donanımımızı güçlendirmek istiyorduk. GEKA tarafından, bu yıl doğrudan destek programında bu konulara 1. Öncelik verileceğini öğrenince hemen projemizi hazırlayarak GEKA’ya sunduk. GEKA inceleme grubundaki arkadaşlarımızla teyitleşerek projemizi son haline getirdik. Yaklaşık 81 bin TL tutarındaki projemiz GEKA Yönetim Kurulunun Muğla’da yapılan son toplantısında onaylandı” dedi.

“ACİL EYLEM PLANI DAHA SAĞLIKLI HAZIRLANACAK”

Proje sözleşmesinin Denizli’de bulunan GEKA merkezinde imzalandığını kaydeden Coşkun, “Projenin süresi 3 ay olup proje kapsamında İlimizin Afet- Acil Yardım ve Müdahale Eylem planının daha sağlıklı olarak hazırlanması ve güncellemelerini zamanında gerçekleşecektir. İlimizdeki kamu kurum ve kuruluşlarına kullanıcı adı ve şifre tanımlaması yapılacak, Kamu kurum ve kuruluşlarının personel araç-gereç envanterinde değişiklik olduğunda kurumlar doğrudan sisteme giriş yapacaklar, zaman kaybedilmeden ve yazışmaya gerek olmadan değişiklikler sisteme işlenmiş olacaktır. Ayrıca,bu proje kapsamında ilimizde olmuş ve muhtemel afet alanlarının,geçici iskan, depolama, dağıtım, ilk toplanma,sevk ve İdare yerlerinin haritalanarak sisteme işlenmesi için santimetre bazında ölçüm yapan,harita mühendislerinin kullandığı GPS cihazını da alacağız.Bu konuda Geçen yıl aldığımız NET_CAD programından da yararlanarak ve iki yazılımı entegre kullanarak haritalama alt yapımızı güçlendirmiş ve afet bilgi sistemine harita bazlı veriler de girilmiş ve kullanıma sunulmuş olacaktır” diye konuştu.

 

 

(İHA)

Share