logo

03 Nisan 2017

ADD İL EŞGÜDÜM TOPLANTIS I YAPILDI

2’şer ay arayla ve her defasında Aydın’ın bir başka ilçesinde yapılan Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Aydın Şubeleri İl Eşgüdüm toplantısı, bu kez Karacasu’da gerçekleştirildi.
ADD Karacasu Şubesi’nin ev sahipliğinde Şehitler Parkı’nda düzenlenen toplantı; Karacasu Belediye Başkanı Mustafa Büyükyapıcı, CHP Karacasu İlçe Başkanı Cengiz Çumralı, CHP Karacasu Kadın Kolu Başkanı Güllü Büyükgümüş, CHP Karacasu Gençlik Kolu Başkanı Ali Ekiz, Aydın’da faaliyet gösteren şube ve temsilciliklerin başkan ve yönetim kurulu üyelerinin katılımı ile yapıldı.
ADD Aydın Şube Başkanı Günver Güneş’in başkanlık ettiği ve Aydın’daki ADD Şubelerinin katıldığı eşgüdüm toplantısı divan heyetine ADD Karacasu Şube Başkanı İsa Çetin,  ADD Karacasu Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz Gençay, ADD Yenipazar Temsilcisi Deniz Karadeniz seçildi.
Toplantıda konuşan Karacasu Belediye Başkanı Mustafa Büyükyapıcı; Türkiye’nin kurtuluşunun Atatürkçü düşünce olduğunu bu nedenle ADD örgütüne bu düşünceyi topluma doğru bir şekilde anlatmak konusunda büyük sorumluluk düştüğünü belirtti.
Daha sonra toplantıda, Anayasa Değişikliği Referandum Çalışmaları, 17 Nisan Köy Enstitüleri’nin kuruluş yıl dönümü, İzmir Kitap Fuarına katılım, 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı, 1 Mayıs İşçi Bayramı, 6 Mayıs Deniz Gezmiş ve Arkadaşlarının Ölüm yıl dönümü, 13 Mayıs Soma Madencilerinin Ölümünün Yıldönümü, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı ile, Türkiye gündeminin en önemli meselesi olan Başkanlık Sistemi ve Yeni Anayasa tartışmaları konularında yapılacak çalışmalar, referandum sürecinde ADD şubelerinin izleyeceği stratejiler görüşüldü. 
Eşgüdüm toplantısına katılan üyelere Karacasu tarihi hakkında bilgiler verildi ve  Etnoğrafya Müzesi gezdirildi.
Eşgüdüm toplantısı sonunda Hüseyin Asar, Ercüment Savran, Ünal Toköz tarafından hazırlanan eşgüdüm sonuç bildirisinin okunması ve bir sonraki eşgüdüm toplantısının 2 ay sonra Nazilli’de yapılması ve Gençlik Çalıştayı kararının alınmasının ardından toplantı sona erdi.
“GELECEĞİMİZ İÇİN DEMOKRASİNİN İDAM FERMANI OLAN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNE HAYIR DİYECEĞİZ”
ADD Aydın Şubeleri Karacasu Eşgüdüm toplantısı sonuç bildirgesi şöyle;
1 Nisan’da Diyarbakır’da yapılacak miting için AKP Diyarbakır İl Örgütü’nce asılan “Her Evet Şeyh Sait ve arkadaşlarına bir Fatiha’dır” yazan pankart, “hayır” korkusunun neler yaptırdığının en önemli kanıtlarındandır. “Hayır” oyu verecekleri terörist ilan edenler, tescilli bir vatan hainine övgü düzmekte bir sakınca görmemektedirler. Cumhuriyet düşmanı bir vatan haini üzerinden oy devşirmeye çalıştıklarına göre, “hayır” korkusu her yanlarını sarmış ve gerçekten çok zor durumda oldukları bellidir. İşte bu yüzden “hayır” çıkarsa, ülkemizde büyük karışıklıklar çıkacağını söylemekten bile çekinmemektedirler. Bu durum AKP iktidarının çıkarları için her yolu denediklerinin bir işaretidir. Bugün vatan haini Şeyh Sait’e sahip çıkma cüretini gösterenlerin yarın neler yapabilecekleri de endişe vericidir. Tüm Cumhuriyet düşmanlarına sarılmalarının tek açıklaması, “hayır”dan korkmalarıdır. 16 Nisan Pazar günü yapılacak halk oylamasında “hayır” çıkmasından korkanlar, her yolu denemektedirler. Şimdi ısrarla yurt dışına gidip propaganda yapmak isteyenler, izin verilmeyince her zamanki gibi ‘mağdur’ rolüne soyunarak, akıllarınca kendi evetlerini arttırmak çabasındadırlar. Seçim Yasası’nda yapılan değişiklik ve YSK’nun kararına göre, halk oylaması sürecinde yurt dışında her türlü propagandanın yasak olduğu bellidir ve bunu özellikle siyasilerin bilmesi gerekmektedir. Halk oylamasında yer alan siyasi partilerin bu yasa hükmünü ve YSK kararını bilmemesi inandırıcı değildir. Almanya ile yaşanan olaylar, siyasi partilerin hepsinin seçim hukukunu ihlal ettiğini ya da seçim hukukunu bilmediğini ortaya koyması açısından ilginçtir. Çanakkale Geçilmez sözünün iç çekişmelere, siyasi çıkarlara ve içi boş esprilere konu edilmesi, Çanakkale Destanı’na karşı utanç duyulacak hain bir saldırıdır. “Hayır”dan korkanlar, şehitlerimizi bile kirli propagandalarına alet etmektedirler.
Genelkurmay Başkanlığı’nın bu yıl 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin yıldönümü için yayınladığı üç afişte de Mustafa Kemal Atatürk yer almadı. Tarihimizin en büyük zaferlerinden birinin, Çanakkale Savaşı’nın 102. yıl dönümünde sadece Türkiye’nin değil, tarihin akışını değiştiren büyük zaferin kahramanı Mustafa Kemal Atatürk’ü anmamak; aymazlıktan ötedir.
Türkiye Cumhuriyeti bugün getirilen noktada artık bir kanun devleti bile değildir.  Bugün ortada ne Cumhuriyetin kurucu unsuru yüce Meclis, ne de Meclis’i oluşturan milletin vekillerinin iradesi kalmıştır. Anayasa ve yasalar yok sayılıp, ülke OHAL ve KHK devleti şekline büründürülmüşken, milletin vekilleri parlamenter sistemin yok sayılışını sadece izlemekle yetinmektedir. Kendisini yok sayan bir meclis ve kendisini inkar eden bir hükümet şekliyle hukuk devletinin ayakta durması elbette mümkün değildir. Herkes silkinip kendine gelmeli, ettiği yeminin ve görevinin gereğini yerine getirmeye başlamalıdır. Yoksa, çıplak gözle dahi görüldüğü üzere, ülkemiz felakete doğru yol almaktadır. Bunun, ne “başkanlık sistemi”, ne de başka bir örnek uygulama ile ilgisi yoktur. Sadece, geçmişteki “anti-demokratik” diktatörlük rejimleri ile ilgi kurulabilir. Kimi Avrupa devletleri ve ABD ile ağız dalaşı düzmece bir senaryodan ibarettir. Gerçekte çok önceden hayata geçirilen geliştirilen BOP’nin sonuçlarını yaşamaktayız.  Barzani’nin atadığı Kerkük valisi, Irak anayasasına aykırı olarak, ‘Kürdistan’ bayrağı asılması talimatı verdi, yetmedi, “Ankara’da, İstanbul’da asılan bayrak, Kerkük’te niçin asılmasın ki?” dedi. Şimdi Kürdistan bayrağı sözde Kerkük Meclisi kararıyla tüm kamu binalarına asılıyor. Yani Barzani Kerkük’e resmen, alenen el koydu. Dicle’nin doğusu zaten elinde. Rojava’yı ilan eden PYD/YPG de Münbiç’ten sonra Rakka’ya girmek üzere..
PKK uzunca bir süredir, Musul’dan Rakka’ya giden yol üzerindeki Sincar’da hakimiyetini pekiştirdi. Rusya İran’la görüşüyor. ABD tüm olanlar karşısında üç maymunları oynuyor. Gözümüzün önünde Ege adalarını kaybediyoruz. Kağıt üzerinde herkes kazanırken sadece Türkiye kaybediyor. Amaç; Türkiye’yi bölmek, zayıflatmak, İsrail karşısında güçsüz kılmak, BOP ve Büyük Ermenistan (bağımsız Kürdistan) projelerinin yolunu açmaktır. Eyalet sistemini gerçekleştirmektir.  Bu sistemle; terör bitmeyecek, ekonomi düzelmeyecek, işsizlik azalmayacak, eğitim kalitesi yükselmeyecek, istikrar gelmeyecek, ahlaki ve sosyal dejenerasyon sona ermeyecek, rüşvet, yolsuzluklar, israf, kayırma, denetimsizlik düzeni ortadan kalkmayacaktır. Aksine, artacaktır. Bu arada; fikir, ifade, inanç, teşebbüs hürriyetleri, tamamen ortadan kalkacak; adil ve tarafsız bir yargıya kavuşmak hayal olacak; Türkiye, kula kul olmayanlar için, tam anlamı ile bir hapishaneye dönüşecektir. Her şey, tek bir kişiye bağlı olacak; seçim, sandık, oy vb. kavramlar tam anlamı ile göstermelik hale gelecektir. TBMM tamamen devre dışı kalacaktır.  Türkiye, tüm dünyada yalnızlığa mahkum olacaktır. İtibarı iyice sıfırlanacaktır. Şimdi; ülkesini seven, bölünmesini istemeyen, evlatlarının ve torunlarının geleceğini düşünen, kula kul olmak istemeyen, demokrasiyi, hukuk düzenini arzu eden herkese büyük görevler düşmektedir.  Bu bir var olma / yok olma mücadelesidir. Demokrasiyi kazanıp kaybetme periyodunun son kavşağıdır. Ve kayıp halinde, telafisi mümkün değildir. Halk kitlelerini aldatarak Atatürk Türkiye’sini yıkmak amacındaki BOP’un eşbaşkanlığı, Türk ulusunun, devleti’nin ve yurdunun bağımsızlık, barış ve güvenliği ile bağdaşır bir makam değildir. Terör dahil olmak üzere bütün sorunların çözümü başkanlık sisteminde değil, demokratik, laik, sosyal hukuk devletinin inşasına ve uygulanmasına bağlıdır.
Bütün bu olumsuzluklar karşısında bize düşen görev, her ne şart altında olursa olsun Cumhuriyetimizi kuruluş ayarlarına geri döndürmek olmalıdır. Tam bağımsız, çağdaş, laik ve özgür Türkiye’nin yeniden kurulmasında ADD en önde olacaktır. Türk milletinin hak ettiği çağdaş ve güzel geleceği, Atatürkçüler kendi elleriyle yaratacak azim ve kararlığı gösterecektir.”
(GÜNER DOKUYUCU)

 

Share