logo

19 Ağustos 2013

ABD Ve İsrail’i Lanetlediler

Memur Sen’e bağlı, Diyanet Sen Aydın Şubesi gıyabi cenaze namazı kıldı. Bey Camii’nde kılınan gıyabi cenaze namazına çok sayıda Aydınlı katılırken, Mısır’da askeri darbeyi yapan Orgeneral Abdulfettah El Sisi lanetlendi. Gıyabi cenaze namazının ardından yapılan basın açıklamasını okuyan Diyanet Sen Aydın Şube Başkanı Ahmet Emirdağ, Mısır’da ordunun seçilmiş cumhurbaşkanına görevden el çektirmesini, sivil yönetime karşı askeri darbe yapmasının ve masum insanların öldürülmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Diyanet-Sen Aydın Şube Başkanı Ahmet Emirdağ, askeri darbeyle Mısır halkının iradesinin yok sayıldığını belirtirken, "Mısır’da darbe yapılarak, Mısır halkının iradesi yok sayılmış, darbecilerin eliyle iktidar hırsızlığı yapılmıştır. Cuntacılar ve darbeciler, milletin verdiği iktidarı silah zoruyla alıp milletin onay vermediği güçlere teslim etmişlerdir. İktidar, darbeyle çoğunluktan alınmış, azınlığa verilmiştir. Demokrasi ile birlikte anayasa ve özgürlüklerde askıya alınmıştır."dedi.

Emirdağ, Mısır’ı demokrasiye davet ettiklerinin altını çizerken, “Mısır halkının, bahar devrimini kışa çevirmek isteyenlere izin vermeyeceğine, şiddete başvurmadan iradesine sahip çıkacağına inanıyoruz. Mısır’da darbenin görünürdeki hedefi, Mursi ve halkın iktidarıdır. Darbenin ve cuntacıların asıl amacı ve hedefi, Müslüman dünyasında ve İslam coğrafyasında halkların ekonomik olarak da siyasi olarak özgür kalmasını ve kendi ayaklarının üzerinde durmasını engellemektir. İslam ülkelerinin gelişmiş ekonomiler arasında yer almasının ve küresel rekabetin paydaşı olmasının önüne geçmektir. Darbe ordu eliyle yapılmıştır, darbeyi yaptıran irade ise darbe karşısında sessiz kalan ve halkın iradesinin hiçe sayılmasına destek veren bildik küresel merkezlerdir" diye konuştu.

Mısır’daki darbeyle, Filistin davası arasında yüzde yüz bağ ve ilişki olduğunu söyleyen Başkan Emirdağ, şunları söyledi: "Mısır’da sivil ve demokratik yönetimin hayata geçirdiği ve bir yıldır uyguladığı politikayla Filistin ve Filistinliler nefes almıştır. Filistin dünyaya açılmış, dünya Filistin’le buluşmaya başlamıştır. Bu gelişmeler, İsrail ve kuklası ABD’yi rahatsız etmiştir. İsrail ve ABD, Filistin’e açılan kapılar kapanmadıkça rahat etmeyecektir. Bu darbe, Filistin’e açılan kapıları kapatacak sürecin başlangıcı yapılmak istenecektir. Müslüman’ın, Müslüman’a yapılan eziyeti seyretmesi için baskı yapılacaktır. Mısır’da yaşanan darbe sürecinde başta BM, AB ve ABD olmak üzere Batılı ülkeler, demokrasi dersinden bir kez daha sınıfta kalmıştır.Mısır halkı ve mazlumların yanında yer alan vicdanlı insanlar darbenin arkasındaki, Mısır üzerinde bir takım hesaplar yapan güçlerin, bir takım çıkar çevrelerinin oyununu bozmalıdır.”

Mısır’da yapılan darbe demokrasiye, hukuka ve insan haklarına aykırı olduğunu belirten Başkan Emirdağ, Mısır'da yapılanların, daha önce onlarcasını görülen, demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan haklarını ayaklar altına alan darbelerden biri olduğunu vurgulayan Emirdağ, sözlerini şöyle tamamladı: "Yetkisiz bir şekilde gasp edilen iktidar, derhal halka iade edilmelidir. Dünyadaki bütün demokratik kurum ve kişiler, içinde insan hakları ihlali potansiyeli barındıran böylesi girişimlere karşı açıkça tavır almalıdır. Diyanet-Sen ailesi olarak, doğrudan doğruya Mısır halkının iradesine karşı yapılan, demokrasi ve anayasayı askıya alan bu darbeyi meşru kabul etmemiz mümkün değildir. Bu çerçevede, Mısır halkının iradesine balyoz indiren, iki gün önce de yüzlerce masum insanı katleden cuntacıları ve darbecileri bir kez daha kınıyor ve lanetliyoruz."

 

(İHA)

Share