logo

17 Ekim 2007

“ABD büyük yalancı”

SERTİFİKALI TOHUMLUK VE FİDAN DESTEKLEMELERİ İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI
Söke İlçe Tarım Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada 2007 yılı güzlük ekim ve dikimleri için sertifikalı tohum ve fidan desteklemeleri başvurularının 1 Ekim itibariyle başladığı, 31 Aralık’ta sona ereceği belirtildi.
Sertifikalı tohumluk kullanımı desteklemelerinin sertifikalı buğday, arpa, tritikale, yulaf, çavdar, çeltik, nohut, kuru fasulye, mercimek, susam, yer fıstığı, kanola, aspir ve patates tohumluklarını sadece mahsul elde etmek amacıyla kullanan çiftçilere yapılacağı belirtildi. Sertifikalı fidan desteklemesinin ise; sertifikalı fide veya fidan kullanarak en az 5 dekar bodur ve yarı bodur meyve fidanları ile kapama bahçe, en az 10 dekar diğer meyve, asma fidanları ile kapama bağ, bahçe ve en az 3 dekar çilek fidesi ile çilek bahçesi tahsis eden çiftçilere yapılacağı açıklandı.
Sertifikalı tohumluk kullanımına ilişkin birim desteklemelerinde dekar başına, arpa, çavdar, yulaf 3 YTL, buğday 5 YTL, susam, kanola, aspir 4 YTL, nohut, kuru fasulye, mercimek 6 YTL, çeltik, yer fıstığı 8 YTL, patates 20 YTL. Sertifikalı meyve, asma fidanı, çilek fidesi ile kapama bağ ve bahçelere ilişkin birim destekleme fiyatları ise dekar başına, zeytin, kivi, badem, ceviz, narenciye bahçe ve tesisi, narenciyede aşılama ile çeşit değiştirme 250 YTL, diğer meyve türleri ile bahçe ve bağ tesisi 200 YTL, zeytinde gemlik çeşidi fidanı ve bahçe tesisi 45 YTL, sertifikalı antepfıstığı anacı ve bahçe tesisi 50 YTL olarak belirlendi.
Konuyla ilgili açıklama yapan Söke İlçe Tarım Müdürü Mehmet Ali Körlü, desteklemelerle ilgili detaylı bilgi edinmek için üreticilerin, Tarım Müdürlüklerine başvurmalarını istedi. 1 Ekim itibariyle başlayan başvuruların 31 Aralık’a kadar devam edeceğini ifade eden Körlü, “Sertifikalı tohumluk desteklemesinden yararlanmak isteyen üreticiler başvurularını yaparlarken başvuru dilekçesi, talep formu, tohumluk satış faturası, güncelleştirilmiş çiftçi kayıt formlarını getirmeleri gerekiyor. 2008 yılı çiftçi kayıt sistemi kaydı bulunmayanların İlçe Tarım Müdürlüğü’ne kayıt yaptırmaları gerekmektedir” dedi.

(Mücadele)

Share