logo

19 Kasım 2007

81 İl Müftüsü Antalya’da toplandı

Aydın İl Müftüsü Hıdır Bayrak “Vatanımızın birliği,bütünlüğü insanlarımızın huzuru için din görevlileri üzerimize düşen görevi yapacağız”
Devlet Bakanı Sait Yazıcıoğlu, Türkiye’nin Melazya ile karşılaştırılmasına tepki gösterdi.
Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen İl Müftüleri Semineri, Devlet Bakanı Sait Yazıcıoğlu, Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Antalya Valisi Alaaddin Yüksel ve 81 il müftüsünün katılımıyla Antalya Adonis Otel’de düzenlendi.
Seminerin açılışında konuşan Devlet Bakanı Sait Yazıcıoğlu, Türkiye’nin bütün İslam ülkelerine örnek olacak yapıda bulunduğunu söyledi. Türkiye’nin bu haliyle İslam dünyasına model olabilecek bir ülke olduğunu anlatan Yazıcıoğlu, şunları söyledi: “Ama maalesef bu durumu bile bile 40-50 yıl önce bağımsızlığına kavuşmuş bir ülkeyle yapılan benzerliklere şahit olduk. Bir başka ülkeyi model almak istiyormuşuz. Din eğitimi ve hizmetleri konusunda bu noktaya gelmiş bir ülkeyi 40-50 yıl önce bağımsızlığını
kazanmış bir ülkeyle kıyaslamaya kalkıştılar. Bunlardan çok üzüntü duydum. Bu Türkiye’ye hiç yakışmayan bir üslup.”
Din görevlisinin her türlü siyasi görüş ve düşüncenin dışında kalması gerektiğini belirten Yazıcıoğlu, şöyle konuştu: “Din görevlisinin hitap ettiği kitle içerisinde her görüşe mensup insanlar var. Din görevlisi onların saygınlığını kazanmak zorundadır. Bunu da siyasetin dışında kalarak herkese aynı mesafede durarak yapmalıdır.”
Din anlayışının şekil ve kalıptan arındırılarak öze dönük şekilde topluma aktarılması gerektiğini anlatan Yazıcıoğlu, “Dinimizi şekil ve kalıba soktuk. O çerçeve içerisine sıkıştırdık. Dinin aslı özdedir şekilde değil. Dini bu kadar dar kapılar içine sıkıştırırsak ondan beklediğimiz faydayı sağlayamayız” diye konuştu.
Toplumdaki Alevi vatandaşların inançlarıyla ilgili zaman zaman bazı sorunların gündeme geldiğini hatırlatan Yazıcıoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Biz bu vatandaşlarımıza biçtiğimiz elbiseyi onlara uyduramadık. Geldiğimiz noktada hiç kimsenin hiç kimseyi dönüştürmeye, değiştirmeye, başkalaştırmaya niyeti yok. Herkes nasıl mutlu oluyorsa, kendini nasıl ifade ediyorsa o şekilde yaşasın. Bundan sonra gelinen noktada Alevi vatandaşlarımız kendi dini kimliklerini ortaya koyarlarsa biz de ne yapmamız
gerektiğini daha iyi değerlendiririz.”
Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu da seminerin açılış bölümünde yaptığı konuşmada, “Biz toplumu ilgilendiren konular karşısında duyarsız kalamayız. Din toplumun yegane değeri değildir. Toplumu bir araya getiren bağlardan biridir. Aynı bayrak altında bir arada yaşıyoruz, aynı tarihe sahibiz, cumhuriyet değerlerini önemsiyoruz ve 21. yüzyılda yaşamak istiyoruz. 21. yüzyılda yaşadığımızın farkında olmak ve bunun gereklerine göre hizmetlerimizin kalitesini yükseltmek istiyoruz. Biz tek başına karar veren
ve dini tekelinde bulunduran bir kurum olmak yerine, toplumun diğer değerleriyle ahenk içinde olmayı önemseyen bir kurumuz” dedi.
Aydın İl Müftüsü Hıdır Bayrak 05-09 Kasım tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirilen İl Müftüleri Seminerinin Türkiye’nin çok hassas dönemden geçtiği şu günlerde düzenlenmesinin çok önemli olduğunu vurguladı ve özetle şunları söyledi. “Vatanımıza milli birliğimiz ve bütünlüğümüze yönelik hain saldırılar son dönemde giderek artmıştır.Terörün amacı milletimi tedirgin etmek,psikolojik olarak ve sosyal açıdan zaafa uğratmaktır.Yüce milletimiz inancından aldığı güçle şehit ve gazilerimizin ardından birlik ve beraberliğini göstermiştir.Bizlerde din görevlileri olarak bu birliğin ve bütünlüğün devam etmesi için elimziden gelenin en iyisini yapacağız”.
(Mücadele)


Share