logo

29 Ağustos 2007

700 yıllık gelenek yaşatılmaya devam ediyor

Aydın’ın Karacasu ilçesi’nde yapılan ve 700 yılı aşkın süredir devam eden “Dedebağ Hayrı” on binlerin katılımı ile yapıldı. Yediden yetmişe Türkiye’nin dört bir yanından etkinliğe katılanlar kucaklaşıp dua etti.
Karacasu’da yapılan ve Kırkpınar yağlı güreşlerinden bile eski tarihe sahip olan “Dedebağ Keşkek Hayrı” Dedebağ Yaylasında dün gerçekleştirildi. Binlerce hayırseverin katkıları ile toplanan et ve buğday karıştırılarak yapılan 55 kazan keşkek pişirilerek Türkiye’nin dört bir yanından gelen misafirlere dağıtıldı. İki hafta öncesinden alınan bir ton 200 kilogram buğday gönüllüler tarafından seçilerek son gece pişirilmeye başlandı. Alınan bir ton 200 kilogram oğlak eti de pişirilerek buğdaya karıştırıldı ve Karacasu’nun fırınlarında pişirilen 8 bin adet özel buğday ekmeği, keşkeğin yanında dağıtıldı. Yaklaşık 15 bin YTL’ye bulan Dedebağ Keşkek Hayrında yağmur duası da yapıldı.
AK Parti Aydın Milletvekili Ahmet Ertürk’ün de katıldığı hayır gününde Karacasu’nun bir aylık Kaymakamı Serap Özmen’de hazır bulundu. Asırlardır devam eden Dedebağ Keşkek hayrına katılanların sayısının her geçen gün arttığını belirten Karacasu Belediye Başkanı Emin Mete “Bu etkinlikte Dedebağ Yaylası’nda yediden yetmişe tüm hemşerilerimiz bir araya gelerek kucaklaşır. Türkiye’nin dört bir yanından gelen misafirlerimiz adaklarını yerine getirip dualarını ederler. Herkesin gönlünden ne koparsa verdiği malzeme ve paralarla keşkek hayrımızı gerçekleştiririz” dedi.
“Bekleyelim kardeşler Dedebağ eşiğini, hep beraber tadalım, erenler keşkeğini” sözü ile atalarımızın bu hayrı ne denli önemli bulduğunu belirten Başkan Mete “Atalarımızın bu güzel geleneğini sonuna kadar en iyi şekilde yaşatmak, bizlerin ve bizden sonrakilerin en önemli görevlerinden biridir. Çünkü bu bir kucaklaşma ve dua etme hayrıdır. Karacasuluların insana ne denli saygılı olduğunun bir işaretidir” diyerek geleneğin bundan sonra da devam ettirilmesini istedi.

(İHA)

Share