logo

06 Eylül 2007

5. Altın İncir Kültür ve Sanat Festivali

Aydın Belediyesi tarafından bu yıl 5.si düzenlenen Altın İncir Kültür ve Sanat Festivali kapsamında ‘Kent ve Kimlik’ paneli düzenlendi. Kentleşmenin ele alındığı panelde mimari yapılanma stratejisinde kent kimliği masaya yatırıldı.
Aydın Belediye Meclis Salonunda düzenlenen Panele Aydın Valisi Mustafa Malay, Uşak Valisi Kayhan Kavas, Belediye Başkanı İlhami Ortekin, belediye meclis üyeleri, daire müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı İlhami Ortekin, festivallerin sadece eğlence olarak kabul edilmemesi gerektiğini belirterek, bu nedenle festival kapsamında bilimsel toplantılara da yer verdiklerini söyledi. Kentleşmenin hayatın bazı yönlerini kolaylaştırırken, bazı sorunları da beraberinde getirdiğini ifade eden Başkan Ortekin, kentleşmede en önemli sorunların barınma, beslenme, kültür farklılıkları, kanalizasyon ve trafik olduğunu kaydetti.
1950 yıllarına kadar Türkiye nüfusunun yüzde 80’nin köylerde yaşadığını dikkat çeken Aydın Valisi Mustafa Malay, konuşmasında kentleşmenin gelişimi ve etkileriyle ilgili katılımcılara bilgi verdi. 1950’lili yıllara kadar köylerde su, yol ve okulun bulunmadığını ifade eden Vali Malay, “Ben köyde yaşadığım için bu durumları bilirim. Köyümde ve köyümüzün etrafındaki köylerde okul olmadığı için her gün 7 kilometre yol yürüyerek okula gidip geliyordum. 1950’lere kadar köylerde hizmet yoktu. Su yok, okul yok, yol yok. Bu durumların sonucunda köyde yaşayan vatandaşlarımız sağlık sorunları ve çocuğunu okutabilmek için şehirlere göç etmeye başladılar. Bu nedenle şehirlerimizde çarpık bir yapılaşma başladı. 1950’lili yıllarda köylerde yaşayan vatandaşlarımızın yüzde 80’ni şimdi şehirlerde yaşıyor. Ketleşme demek binaların çokluğu anlamına gelmemelidir. Şehirleşmede
vatandaşların vakitlerini geçirebilecekleri yeşil alanlar, ulaşımlarını sağlayabilecekleri toplu ulaşım olması gerekmektedir” dedi.
Panelin açılış bölümün ardından konuşmacılara söz verildi. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ruşen Keleş başkanlığında gerçekleşen panelin öğleden önceki oturumunda, Uşak Valisi Kayhan Kavas, Mimar Cengiz Bektaş ‘Herke için kent’, Doç. Dr. İlkim S.Kaya ‘Mimari yapılanma stratejisinde kent kimliği’ konularında katılımcılara bilgi verdiler.
Akşam Saatlerine kadar devam edecek olan panelin öğleden sonraki oturumunda ise, Prof. Dr. Zerrin Toprak Karaman ve Ahmet Batat ‘Yerel yönetimlerde kent kimli ve gençliği’, Yrd. Doç. Dr. Emel Kayın ‘Kimlik ve bütünlüğü: tarihi ve çağdaş mimarlık’, Sosylog Osman İrik Beylikler döneminden günümüze Aydın’da kent kimlikleri değişimi’ ve Öğretim Görevlisi Emin Yiğit ‘Küreselleşen dünyada kentsel alanlar’ konularında konuşma yapacaklar. Panel sorular, değerlendirmeler ve katkılar bölümüyle sona erecek.

(Mücadele)

Share