logo

12 Haziran 2013

40 Yıl Sonra İlk Kez Buluştular

Okullarından mezun olduktan sonra dünyanın dört bir yanına dağılan Sultanhisar Yasemin-Lütfiye Lisesi mezun öğrencileri okulun kuruluşundan 40 yıl sonra ilk buluşmalarını gerçekleştirdi.

Okulun Emekli Müdürlerinden Halil Çorbacı'nın idaresinde okul merdivenlerinde toplanan mezunlar, 44 yıl önce okul gezisinde geçirdikleri kaza sonucu yaşamını yitiren ve okula isimlerini veren Yasemin ve Lütfiye isimli öğrenciler için saygı duruşunda bulundu. Uzun bir aradan sonra yanlarında defter-kitap yerine eş ve çocukları ile okula gelen eski mezunlar, okula yeniden başlamış gibi İstiklal Marşını da okuyarak sınıflara öyle girdiler. Amerika, İsviçre, Kanada, Yeni Zelanda, Almanya, Rusya, İngiltere ve daha birçok ülkeden sosyal paylaşım sitesindeki çağrı üzerine bir araya gelen 120'den fazla eski mezunun buluşmasında duygusal anlar yaşandı.

1969 yılında Yasemin Öztürk ve Lütfiye Karacaoluk isimli iki kız öğrencinin Bolu İzcilik Kampında kazada ölmelerinin ardından ailelerine verilen 5'er bin liralık bağışı ailelerin önce Kütüphane yapmak için bağışladığını hatırlatan Okul Eski Müdürlerinden Halil Çorbacı, daha sonra bu parayla dernek kurulmasına karar verildiğini belirtti. Bir süre sonra da ilçede o yıllarda ortaokul olmaması nedeniyle bağışın okul yapımında kullanıldığı ve yapılan okula bu iki öğrencinin adının verildiğini belirtti. Çorbacı, geçtiğimiz aylarda bir sosyal paylaşım sitesinde başlattıkları mezunlar buluşması çalışmasın sonucu 120'den fazla eski mezunun dünyanın dört bir yanından okula gelmesinin kendisini çok duygulandırdığını ifade ederek, "Okulumuzun ilk ve son mezunlarını burada bir arada görmek için 40 yıl bekledik. Buluşmayı sağlayan arkadaşlarınız sayesinde ilki yaşadık ama inşallah bu ilk olarak kalmaz. Bugün sizlerden bir ricam daha olacak. Bu sıralarda oturduğunuzda birçoğunuzun maddi durumu iyi değildi. Bu gün ekonomik özgürlüğe kavuşan her birinizden istediğini takdirde ilçeye yapılacak olan Yasemin-Lütfiye Anadolu Lisesi için maddi ve manevi destek vermenizi diliyorum. Eğitim Şehidi Öğrencilerimiz Yasemin ve Lütfiye'nin ailelerinin bağışlarıyla yapılan bu okuldan mezun olan herkesin, aynı duyarlılığı, geleceğimizin çocukları için de yapmasını istiyorum. Bizleri 40 yıl sonra buluşturan komite üyeleri olan öğretmenimiz Muharrem Karahan, öğrencilerimiz Mehmet İnce, Metin Öztekin, Mustafa Aytürk, Işıl Kutsal, Hüseyin Sami Heperol, Zafer-Işıl Kahraman, Zehra Duran, Seher Gümüş ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Buluşmanın gece bölümünde ise akşam yemeği ve eğlence düzenlendi. Atça'daki bir restoranda 120 mezunun buluştuğu gecede anılarla hasret gideren ve geç saatlere kadar eğlenen mezunlar renkli bir gece yaşadılar. Amerika'da yaşayan 1989 yılı mezunlarından Sevim Çalışır Bowman'ın kızı Dilara Çalışır Bowman'ın okuduğu ve uluslararası bir yarışmada birinci gelen Can Yücel'in 'Bağlanmayacaksın' isimli şiiri büyük alkış aldı. Gece hatıra fotoğraflarının çekimi ile son buldu.

 

(İHA)

Share