logo

15 Temmuz 2017

“15 TEMMUZ ÜLKEMİZ İÇİN ÖNEMLİ DERSLERLE DOLUDUR”


ADD Aydın Şube Başkanı Günver Güneş 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yıl dönümü nedeniyle bir basın açıklaması yaptı.
Güneş; “Türkiye, “şeyhler, dervişler, müritler” ülkesi oldukça, 15 Temmuz’ların yaşanması her zaman olanaklıdır, çare Atatürk’ün Laik ve demokratik Cumhuriyetini yeniden yaşama geçirmektir!” dedi.
“15 TEMMUZ ÜLKEMİZ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ DERSLERLE DOLUDUR”
15 Temmuz 2016 gecesi FETÖ mensuplarınca yapılan girişimin yıl dönümünde bu girişimi yapanları ve buna fırsat hazırlayanları lanetleyen ADD Aydın Şube Başkanı Günver Güneş yaptığı açıklamasında şunları kaydetti;
“15 Temmuz, ülkemiz için çok önemli derslerle doludur.
Başta Atatürk’ün kan pahasına kurduğu TBMM olmak üzere, kamu kurumlarının bombalanması, ordumuzun zaaf içinde gösterilmeye çalışılması, emniyet güçlerinin karşı karşıya getirilmesi kabul edilemez olaylardır. Bu olaydan, başta Cumhurbaşkanı olmak üzere, hükümetin yeterli dersleri çıkarmadıkları görülmektedir. Bunun birinci göstergesi, Anayasa değişikliği ile darbe girişimine karşı direnen Gazi Meclis’in yetkilerinin kaldırılması ve egemenliğin tek kişide toplandığı bir tek kişi rejimine geçilmesi olmuştur. Böylece ülkemiz, tek kişinin kandırılması halinde yaşanabilecek facialara açık hale gelmiştir. İkinci göstergesi ise 1923’lerde Mustafa Kemal önderliğinde inşa edilen uluslaşma sürecini yıkmaya yönelik “devrim karşıtı” çabaların devam ediyor olmasıdır.
Biliyoruz ki, bir ülkede yaşanan olumlu-olumsuz tüm olaylardan en başta, siyasi iktidar sorumludur.”
“TSK’Nİ ZAYIF DÜŞÜRMEK FETÖ’NÜN AMAÇLARINDAN BİRİYDİ”
Güneş, 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümü için hazırlanan afişler ile ilgili olarak ise; “15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümünde sokaklara asılan afişlerin birçoğunda, yine ordunun hedef alındığını, acziyet içinde gösterilmeye çalışıldığını, ordu ile halkımız arasındaki güven duygularının sarsılmaya çalışıldığını ve sorumluluğun TSK’ye yıkılmaya çalışıldığını görüyoruz.
Oysaki, Türk Silahlı Kuvvetleri’ni zayıf düşürmek FETÖ’nün amaçlarından biriydi. Siyasi iktidar, geçen bir yıllık süre içerisinde yaptığı uygulamalarla TSK’nin tüm kurum ve kuruluşlarını ortadan kaldırarak, kendisi de orduyu zayıf düşürecek adımlar atmıştır.” ifadelerini kullandı.
“TSK’NİN TÜRKİYE’NİN EN ÖNEMLİ GÜVENCESİ OLDUĞU UNUTULMAMALIDIR”
“Her türlü etnik, mezhepsel ayrıştırıcı politikalar bir kenara bırakılmalı” diyen Güneş açıklamasını şöyle sürdürdü;

“Cumhuriyet rejiminin sağladığı eşitlik ve özgürlük olanaklarına sıkı sıkıya sarılmalı, bu anlamda, 16 Nisan halk oylaması ile saraya verilen egemenlik, saraydan alınarak yeniden Türk Milletine verilmelidir. Siyasi partiler başta olmak üzere, demokratik kitle örgütleri ve tüm kişi ve kurumlar, PKK, IŞİD, FETÖ gibi terör örgütlerine karşı ortak tavır alabilmeli, terör uzantıları tüm kamu kurumlarında tespit edilmeli, ancak bu kişilerin yerlerine yeni bir siyasal İslamcı anlayış yerine, kıdem ve liyâkatı gözeten, hakkaniyetli, yurtsever, Cumhuriyet değerlerine bağlı kadrolar getirilmelidir. TSK’nin kurumsal varlığı ve onuru özenle gözetilmelidir. Yaşadığımız kriz bölgesinde güçlü bir TSK’nin Türkiye’nin en önemli güvencesi olduğu unutulmamalıdır.
Ve son olarak: Bağımsız yargıyı oluşturmak, üniversiteleri laik, bağımsız ve sorgulayan bir konuma getirmek, toprak bütünlüğümüzü, Cumhuriyetimizin kurucu ilkelerini ve Ulusal-Üniter devleti savunmak öncelikli hedeflerimiz olmalıdır.”
(GÜÇLÜ ÇEZİK)

Share