logo

11 Temmuz 2017

15 TEMMUZ ETKİNLİKLERİ BAŞLADI


ŞEHİTLER, KABİRLERİ BAŞINDA ANILDI
15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Birlik Günü Programı kapsamında Aydın’da çeşitli etkinlikler düzenlendi.
81 ilde eş zamanlı olarak yapılan 15 Temmuz Şehitlerini Anma töreni,16 Temmuz tarihine kadar devam edecek.
Tellidede Şehitliği’ndeki şehitlerin kabirlerini ziyaret ile başlayan törene; Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, Garnizon Komutanı Per. Albay Mehmet Parım, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, AKP Aydın Milletvekilleri Mustafa Savaş, Mehmet Erdem, Abdurrahman Öz, MHP Aydın Milletvekili Deniz Depboylu, ADÜ Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan, İl Emniyet Müdürü Rahmi Baştuğ, Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan, CHP Aydın İl Başkanı Bayram İnci ve kamu kurum amirleri katıldı.
Törende ilk olarak Valilik Makamı, Garnizon Komutanlığı, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Aydın Şehit Aileleri ve Gazileri Dayanışma Derneği, Aydın Şehit Aileleri ve Malul Gazileri Yardımlaşma Derneği, şehitlik makamına çelenk sundu.
“KAHRAMANLAR, DEMOKRASİYE SAHİP ÇIKTI”
Günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan ADÜ Genel Sekreter Yrd. Doç. Dr. Mustafa Aslan; “Çok değil bir yıl önce toprağa düşen 249 şehidimizi rahmetle anıyor, ve İki Bin’e yakın gazimizi bağrımıza basıyoruz. İnsanlığın ve nice uygarlıkların beşiği olan kadim coğrafyamız kanlı ve vahşi bir saldırıya, tarihin kaydettiği en büyük ihanet girişimine maruz kaldı. Ülkemize, vatanımıza, milletimize ve tüm insanlığa ihanet eden FETÖ terör örgütünün kanlı ve hain girişimini aziz milletimiz engelledi. Türkiye’nin Anayasal düzeniyle teminat altına alınmış demokratik kazanımlarını, milli birlik beraberlik ve bağımsızlığını ortadan kaldırmaya hedefleyen hainlerin darbe girişimine karşı millet Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla sokaklara ve şehrin meydanlarına akın etti. Elleri  öpülecek analar, babalar mermilere  ve bombalara siper olan genç, yaşlı yiğitler, her renk mezhep ve eğitimden olan kahramanlar. İnancını vatanını, milletini ve namusunu savunmak için meydanlara indi ve demokrasiye sahip çıktı. Elinde sadece bayrak olan halk ülkemizin işgalcilere, iç savaş taşeronlarına, üniformalı teröristlere, sivil görünümlü darbe işbirlikçilerine teslim etmemek için göğsünü siper, canını feda etti. Böyle bir milletin mensubu olmak bizim için büyük bir gurur vesilesidir.” dedi.
“DESTAN YAZILMIŞTIR”
“Milletimizin, şehit ve gazilerimizin kahramanlığı cesareti her türlü takdirin üzerindedir.” diyen Aslan; “Darbe girişimi gecesi ve sonrasında demokrasi nöbetlerinde kuşaktan kuşağa aktarılacak bir destan yazılmıştır. Yokluğun varlığı, maneviyatın maddiyatı, özgürlüğün sömürgeyi yendiği, esaret  zincirlerinin kırıldığı ve demokrasi destanının yazıldığı  gündür 15 Temmuz.
Bayrakları bayrak  yapan üstündeki kandır. Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır. Bu toprakların artı 249 şehit kanıyla daha sulandığı gündür 15 Temmuz. Artık bu topraklardan bir avuç almanın düşman için 249 kere daha zorlaştığı gündür 15 Temmuz.” ifadelerini kullandı.
“DEMOKRASİ NÖBETLERİ TÜM ŞEHİRLERDE TUTULDU”
Aslan konuşmasını şöyle sürdürdü;
“Sahiplerinin  emriyle harekete geçen FETÖ’nün şehit ettiği kardeşlerimizi özlüyor, ama işgal  girişimini püskürtmüş olmanın gururu ile birbirimize çok daha sarılıyoruz. Demokrasi nöbetleri eksiksiz tüm şehirlerde tutuldu. Birbirimizi farklılıklarımızla kabul ettiğimiz gündür 15 Temmuz. Millet olarak bir olmanın ve birlikte olmanın gücünü 15 Temmuz’da göstermiştik. Bir olduğumuzda iri olduğumuzu, iri olduğumuzda diri  olduğumuzu ve diri olduğumuzda ise bizi kimsenin parçalayamayacağını göstermiştir bize 15 Temmuz. Torunlarımıza anlatacağımız büyük bir kahramanlık destanını yaşadık. Bugün burada toplanmamıza vesile olan 15 Temmuz şehitlerimiz başta olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet ve minnet ve saygıyla anıyoruz.”
İl Müftüsü Ömer Kocaoğul tarafından şehitler için dua okunması ile devam eden program Tellidede ve Kemar Mezarlığı’ndaki şehitlerin kabirlerine karanfil bırakılmasıyla sona erdi.
(KUDRET CAN)

Share